Narodowe Święto Grecji OXI  

Wstęp wolny

paź28
paź29

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wstęp wolny

Gdzie:

Hala Stulecia – Wrocławskie Centrum Kongresowe, Sala Wielofunkcyjna, ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocła

Kiedy:

28-29 października 2023 r.

Opis wydarzenia:

Z okazji 25-lecia Województwa Dolnośląskiego – jako społeczność pochodzenia greckiego zamieszkała na tym terenie – chcemy się wpisać w uroczyste obchody utworzenia naszego województwa. To tutaj po 1949 r. osiadła największa – kilkunastotysięczna – grupa greckich emigrantów, tworząc kluby, towarzystwa i stowarzyszenia, kultywując swoje tradycje i zwyczaje. 

Największe Stowarzyszenie Greków w Polsce znajduje się na terenie Dolnego Śląska i skupia obywateli polskich pochodzenia greckiego, zamieszkałych głównie we Wrocławiu, Świdnicy, Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Bielawie, Niemczy czy Ząbkowicach Śląskich.  

Jedno z dwóch najważniejszych świąt greckich zwane OXI (NIE) przypada 28 października 2023 r. – w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, zapraszając wszystkich chętnych na uroczyste spotkanie, podczas którego mówimy o historii, oglądamy zdjęcia i filmy, spożywamy greckie  potrawy i tańczymy tradycyjne tańce przy akompaniamencie greckiego zespołu muzycznego. Odbywają się również wystawy, wykłady i sympozja. 

Program Święta OXI: 

  1.  Prelekcja – dr hab. Michał Hrisulidis „Geneza i przebieg kampanii zimowej w Grecji 1940-1941” 
  2. Pokaz filmów i zdjęć z okresu wojny Grecko-Włoskiej 1940-1941.
  3. Występ zespołu muzycznego Angelo Vangelisa.
  4. Pokaz greckich tańców regionalnych w wykonaniu uczestników warsztatów tanecznych organizowanych w Świdnicy
  5. Degustacja potraw kuchni greckiej. 

Dlaczego warto?

Grecja uważana jest za kolebkę kultury europejskiej, chętnie odwiedzana przez turystów z Polski, ceniona między innymi za znakomitą kuchnię, wspaniałe plaże, otwartość i życzliwość ludzi, tradycyjną muzykę i tańce regionalne. Na Dolnym Śląsku mieszka najwięcej obywateli polskich pochodzenia greckiego, którzy skupieni w Stowarzyszeniu ODYSSEAS, pragną podzielić się z innymi tym wszystkim w trakcie obchodów Święta Grecji w ramach 25-lecia Województwa Dolnośląskiego. 

Informacje dodatkowe:

wydarzenie otwarte, niebiletowane, obowiązują zapisy 

link do strony wydarzenia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100072008512645  

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego