Narodowe Święto Grecji OXI  

Wstęp wolny

paźpaź

28-29

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wstęp wolny

Gdzie:

Hala Stulecia – Wrocławskie Centrum Kongresowe, Sala Wielofunkcyjna, ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocła

Kiedy:

28-29 października 2023 r.

Opis wydarzenia:

Z okazji 25-lecia Województwa Dolnośląskiego – jako społeczność pochodzenia greckiego zamieszkała na tym terenie – chcemy się wpisać w uroczyste obchody utworzenia naszego województwa. To tutaj po 1949 r. osiadła największa – kilkunastotysięczna – grupa greckich emigrantów, tworząc kluby, towarzystwa i stowarzyszenia, kultywując swoje tradycje i zwyczaje. 

Największe Stowarzyszenie Greków w Polsce znajduje się na terenie Dolnego Śląska i skupia obywateli polskich pochodzenia greckiego, zamieszkałych głównie we Wrocławiu, Świdnicy, Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Bielawie, Niemczy czy Ząbkowicach Śląskich.  

Jedno z dwóch najważniejszych świąt greckich zwane OXI (NIE) przypada 28 października 2023 r. – w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, zapraszając wszystkich chętnych na uroczyste spotkanie, podczas którego mówimy o historii, oglądamy zdjęcia i filmy, spożywamy greckie  potrawy i tańczymy tradycyjne tańce przy akompaniamencie greckiego zespołu muzycznego. Odbywają się również wystawy, wykłady i sympozja. 

Program Święta OXI: 

  1.  Prelekcja – dr hab. Michał Hrisulidis „Geneza i przebieg kampanii zimowej w Grecji 1940-1941” 
  2. Pokaz filmów i zdjęć z okresu wojny Grecko-Włoskiej 1940-1941.
  3. Występ zespołu muzycznego Angelo Vangelisa.
  4. Pokaz greckich tańców regionalnych w wykonaniu uczestników warsztatów tanecznych organizowanych w Świdnicy
  5. Degustacja potraw kuchni greckiej. 

Dlaczego warto?

Grecja uważana jest za kolebkę kultury europejskiej, chętnie odwiedzana przez turystów z Polski, ceniona między innymi za znakomitą kuchnię, wspaniałe plaże, otwartość i życzliwość ludzi, tradycyjną muzykę i tańce regionalne. Na Dolnym Śląsku mieszka najwięcej obywateli polskich pochodzenia greckiego, którzy skupieni w Stowarzyszeniu ODYSSEAS, pragną podzielić się z innymi tym wszystkim w trakcie obchodów Święta Grecji w ramach 25-lecia Województwa Dolnośląskiego. 

Informacje dodatkowe:

wydarzenie otwarte, niebiletowane, obowiązują zapisy 

link do strony wydarzenia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100072008512645  

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego