Województwo dolnośląskie ma 25 lat!

Turystyka, sport, kultura, wydarzenia! Przed nami aż miesiąc świętowania i ponad 200 wydarzeń w całym regionie. Dolny Śląsk hucznie obchodzi swoją okrągłą rocznicę i zaprasza mieszkańców do udziału w jubileuszowych atrakcjach i niespodziankach. To okazja do tego, by i Dolnoślązacy, i nasi goście poznali region, powędrowali, zwiedzili, odkryli miasta, zabytki, przyrodę, wzięli udział w wydarzeniach kulturalnych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Koniecznie śledźcie naszą stronę i sprawdzajcie kalendarium nadchodzących wydarzeń.

Odkrywajmy Dolny Śląsk i razem świętujmy ten wyjątkowy czas!

Nasze święto

Dolny Śląsk jako województwo zagościł na mapie Polski wraz z nowym układem administracyjnym w 1998 roku.

 

 

Święto Województwa Dolnośląskiego jest trochę młodsze,
obchodzimy je od 2010 roku – dokładnie 16 października,
w dniu św. Jadwigi, która jest patronką regionu.

25 lat w liczbach

Zobacz, jak rozwijał się Dolny Śląsk

5 krotnie

wzrosły dochody budżetowe – z 329,8 mln zł w 1999 r. do 1,674 mld zł w 2022 r.

160 milionów zł

o tyle wzrósł PKB regionu; z 58,6 mln zł w 2000 r. (co stanowiło 7,8% krajowego PKB) do 221 mln zł obecnie (8,4% krajowego PKB)

3 krotnie

wzrosły nakłady na inwestycje w regionie – z 3 492 zł na mieszkańca w 2000 r. do 10 468 zł w 2021 r.

W TYM CZASIE RÓWNIEŻ:

Stworzyliśmy szybką, nowoczesną kolej regionalną

Koleje Dolnośląskie w szybkim tempie zasłużyły na miano lidera wśród krajowych przewoźników regionalnych. Bieżący rok – również jubileuszowy dla spółki, która ma 15 lat – szczególnie obfituje w inwestycje i sukcesy. Mamy więcej nowoczesnych pociągów, nową halę serwisową, kolejne nowe połączenia (m.in. do Lubina, Bielawy i Sobótki, a także wakacyjne do Świnoujścia). Koleje Dolnośląskie przekroczyły liczbę 100 milionów pasażerów, a w lipcu pokonały milion kilometrów. Najnowocześniejsze pociągi Elf2 wożą pasażerów w ramach tzw. Dolnośląskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Wzmocniliśmy ochronę zdrowia mieszkańców regionu

Wybudowaliśmy Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka, który został wyposażony w nowoczesne zaplecze medyczne.

Utworzyliśmy Centrum Sportów Zimowych na Polanie Jakuszyckiej

To najnowocześniejszy w Europie ośrodek biegów narciarskich i biathlonu. Dzięki tej inwestycji Dolnoślązacy i turyści mają do dyspozycji wyjątkowe miejsce do uprawiania sportu przez cały rok. Przestrzeń i sprzęt są dostępne zarówno dla zawodowych sportowców, jak i dla amatorów.

... i wiele więcej!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego