Województwo dolnośląskie ma 25 lat!

Turystyka, sport, kultura, wydarzenia! Przed nami aż miesiąc świętowania i ponad 200 wydarzeń w całym regionie. Dolny Śląsk hucznie obchodzi swoją okrągłą rocznicę i zaprasza mieszkańców do udziału w jubileuszowych atrakcjach i niespodziankach. To okazja do tego, by i Dolnoślązacy, i nasi goście poznali region, powędrowali, zwiedzili, odkryli miasta, zabytki, przyrodę, wzięli udział w wydarzeniach kulturalnych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Koniecznie śledźcie naszą stronę i sprawdzajcie kalendarium nadchodzących wydarzeń.

Odkrywajmy Dolny Śląsk i razem świętujmy ten wyjątkowy czas!

Nasze święto

Dolny Śląsk jako województwo zagościł na mapie Polski wraz z nowym układem administracyjnym w 1998 roku.

 

 

Święto Województwa Dolnośląskiego jest trochę młodsze,
obchodzimy je od 2010 roku – dokładnie 16 października,
w dniu św. Jadwigi, która jest patronką regionu.

25 lat w liczbach

Zobacz, jak rozwijał się Dolny Śląsk

5 krotnie

wzrosły dochody budżetowe – z 329,8 mln zł w 1999 r. do 1,674 mld zł w 2022 r.

160 milionów zł

o tyle wzrósł PKB regionu; z 58,6 mln zł w 2000 r. (co stanowiło 7,8% krajowego PKB) do 221 mln zł obecnie (8,4% krajowego PKB)

3 krotnie

wzrosły nakłady na inwestycje w regionie – z 3 492 zł na mieszkańca w 2000 r. do 10 468 zł w 2021 r.

W TYM CZASIE RÓWNIEŻ:

Stworzyliśmy szybką, nowoczesną kolej regionalną

Koleje Dolnośląskie w szybkim tempie zasłużyły na miano lidera wśród krajowych przewoźników regionalnych. Bieżący rok – również jubileuszowy dla spółki, która ma 15 lat – szczególnie obfituje w inwestycje i sukcesy. Mamy więcej nowoczesnych pociągów, nową halę serwisową, kolejne nowe połączenia (m.in. do Lubina, Bielawy i Sobótki, a także wakacyjne do Świnoujścia). Koleje Dolnośląskie przekroczyły liczbę 100 milionów pasażerów, a w lipcu pokonały milion kilometrów. Najnowocześniejsze pociągi Elf2 wożą pasażerów w ramach tzw. Dolnośląskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Wzmocniliśmy ochronę zdrowia mieszkańców regionu

Wybudowaliśmy Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka, który został wyposażony w nowoczesne zaplecze medyczne.

Utworzyliśmy Centrum Sportów Zimowych na Polanie Jakuszyckiej

To najnowocześniejszy w Europie ośrodek biegów narciarskich i biathlonu. Dzięki tej inwestycji Dolnoślązacy i turyści mają do dyspozycji wyjątkowe miejsce do uprawiania sportu przez cały rok. Przestrzeń i sprzęt są dostępne zarówno dla zawodowych sportowców, jak i dla amatorów.

... i wiele więcej!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego