10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci DZIECINADA

Wstęp biletowany

wrz28
paź1

10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci DZIECINADA

Wstęp biletowany

Gdzie:

Program zakłada 4 dni festiwalowe i 5 lokalizacji we Wrocławiu:
1. Scena na Świebodzkim Teatru Polskiego
2. Scena w dawnej Filharmonii przy ulicy Piłsudskiego 19
3. Scena w Ośrodku Działań Artystycznych FIRLEJ przy ul. Grabiszyńskiej 56
4. Scena w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Prądzyńskiego 39a
5. Miasteczko festiwalowe przy Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184

Kiedy:

28 września – 1 października 2023 r.

Opis wydarzenia:

DZIECINADA to jedyny Międzynarodowy Festiwal Teatrów skierowany do najmłodszych mieszkańców na Dolnym Śląsku. Jest to unikatowa szansa na spotkanie się dzieci z różnych środowisk, ich rodzin i opiekunów aby wspólnie uczestniczyć w kulturze. Festiwal aktywnie włącza najmłodszych, którzy zmagają się z ograniczonymi możliwościami dostępu do kultury z wielu różnych powodów. Jest to okazja do zetknięcia się z polskim i międzynarodowym teatrem na najwyższym poziomie. Festiwal kształtuje zarówno w dziecięcej jak i dorosłej widowni potrzebę uczestniczenia w kulturze, oraz poczucie, że jest ona nieodzownym elementem codzienności. Wydarzenie jest odpowiedzią na bardzo szerokie spektrum aktualnych problemów. Nasz festiwal, skierowany do szerokiej grupy odbiorców, jest miejscem integracji poprzez działania związane z teatrem.

X edycja Dziecinady pochyla się nad tematem upływu czasu i cyklu życia. Pokazuje proces, dzięki któremu powstają niepowtarzalne ludzkie historie: od narodzin, przez dzieciństwo i siłę wyobraźni, a dalej przez dorastanie, po spotkania i relacje, z których tworzy się rodzina. Od nieśmiałego poznawania się do zbudowania zaufania i głębokiej relacji. Od powstania człowieka – jego pierwszej komórki, aż do śmierci, a nawet “życia po”.

W różnych koncepcjach, różnymi środkami wyrazu scenicznego, w różnym nastroju. Teatr na najwyższym, światowym poziomie zawita w miejsca nieoczywiste. Intymne, sensoryczne spektakle, z bardzo bliską, bądź nawet zacierającą się relacją aktor – widz, kontrastować będą z plenerową, skąpaną w słońcu imprezą. Tradycja spotka nowoczesność. Nastrojowy teatr ulicznych wagabundów i duże widowiska sceniczne, zestawione ze spektaklami, które przekonają, że cały teatralny świat może z powodzeniem zmieścić się w małym pudełku, a w niewielkich miniaturach kryje się wielki, teatralny potencjał.
Poruszą nas zarówno dźwięki tradycyjnych, litewskich instrumentów i wielogłosowych pieśni, śmiech, szalone choreografie na trapezie, klaunada, zabawa, ale też spektakle o poczuciu własnej wartości, o relacjach międzyludzkich, o pragnieniu akceptacji – przez innych i przez samego siebie, o miłości, o wpływaniu na własną rzeczywistość/sprawczości, o cieniutkiej granicy między życiem, a śmiercią.
Spektakle, które zaprosiliśmy na X. Dziecinadę, zdobyły łącznie 8 międzynarodowych nagród teatralnych. Dla nas jednak ważniejsze jest to, że wspólne bycie w teatrze, tańce, piosenki i opowieści mogą zamienić się w niezwykłe przeżycia i wytworzyć między dziećmi i dorosłymi poczucie więzi i wspólnoty. Uwrażliwiać, uczyć rozumienia emocji, otwierać na rozmowy na tematy trudne.
Część działań przebiegnie pod znakiem oswajania różnie rozumianej inności, zarówno dzięki artystycznym wypowiedziom, jak i dostępności spektakli dla widzów z niepełnosprawnościami i ich integracji, jako równych, na jednej sali z widownią bez takich problemów. Najmłodsi, którzy z różnych powodów mają inne możliwości odbierania teatru, ze względu na niepełnosprawność intelektualną, wady wzroku, bądź słuchu, są szczególną publicznością naszego festiwalu. Nie tworzymy podziałów poprzez produkowanie czy zapraszanie widowisk specjalnie dla grup wykluczonych, traktujemy ograniczenia jako punkt wyjścia do rozwoju innych obszarów i przełamywania barier. Na Festiwal zaprosimy spektakle, które skupiają się na uaktywnieniu różnych zmysłów. Dzięki temu widzowie poszerzają percepcję świata zarówno tego zewnętrznego jak i ukrytego pod powiekami. W działania uwrażliwiające zmysły wpisuje się także teatr fizyczny i teatr tańca, w których to widowiskach bez przeszkód mogą wziąć udział wszystkie dzieci, ponieważ środkiem przekazu jest obraz, ciało aktora, ruch, scenografia i światło. W programie Festiwalu znajdą się spektakle, które zakładają uczestnictwo widzów, interakcje w ramach prezentacji, a nawet wpływ na przebieg spektaklu.

Dlaczego warto?

Dlaczego warto zainteresować dzieci teatrem?

W czasach, kiedy prawdziwych relacji między ludźmi wciąż ubywa i ubywa, a oczy skupiają się głównie na ekranach, to właśnie teatr ma wielką moc nauczania o emocjach. O tym, jak je nazywać i jak tworzyć więzi z rówieśnikami. Teatr uaktywnia wyobraźnię najmłodszych widzów, pozwala im zobaczyć i poznać różne sytuacje, aby następnie pokazuje, jak można sobie w nich radzić. Inteligencja społeczna i  integracja – to wartości, które dzieci mają szansę rozwinąć oraz zbudować uczestnicząc aktywnie w życiu teatru.

 

 

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie biletowane, cena biletów od 25 zł do 50 zł

Link do strony wydarzenia: https://dziecinada.wroclaw.pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego