47. Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii 2023 

Wstęp biletowany

paź7

47. Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii 2023 

Wstęp biletowany

Gdzie:

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego (Sala Główna), plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

Kiedy:

7 października 2023 r., godz. 18.00

Opis wydarzenia:

Historia Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii sięga 1977 r., a od 1991 r. nagroda jest przyznawana we współpracy dwóch regionów: Kraju Związkowego Dolnej Saksonii i Dolnego Śląska.

U źródeł Nagrody leżało budowanie mostów między tymi Ślązaczkami i Ślązakami, którzy pozostali w Polsce, a tymi, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić kraj. Dziś Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii jest jednym z najważniejszych wyróżnień na niwie sąsiedzkiej współpracy, pozwala docenić wybitne osiągnięcia osób i instytucji tworzących dziedzictwo kulturalne obu partnerskich regionów. Wnosi też szczególny wkład w pojednanie polsko-niemieckie i dialog międzykulturowy.

Podczas październikowej gali Nagrodą Główną uhonorowani zostaną: Dyrektor Generalny Festiwalu Krzyżowa-Music Matthias von Hülsen oraz pisarz i filolog klasyczny Marek Krajewski. Nagrodę Specjalną jury przyznało tłumaczce, dziennikarce i reportażystce Karolinie Kuszyk.

Muzyczną część wieczoru otworzy „X Symfonia” na smyczki Felixa Mendelssohna Bartoldy’ego. Jest ona efektem pracy 14-letniego młodzieńca. Niemiecki kompozytor stworzył takich symfonii 13. Następnie zabrzmi „Koncert skrzypcowy g-moll” Maxa Brucha, dzieło jego młodości, czasów, w których piastował muzyczne kierownictwo na nadreńskim dworze w Koblencji. Wieczór zwieńczy „Suita Carmen” Georges’a Bizeta zaaranżowana na smyczki i perkusję przez Rodiona Szczedrina.

Dlaczego warto?

Gala Nagrody w tym roku celebrowana będzie wyjątkowo uroczyście. Laureaci zostaną uhonorowani przez Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii Danielę Behrens oraz członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja.  

Informacje dodatkowe:

link do strony wydarzenia: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10164 

wydarzenie biletowanekoszt biletów od 10 do 75 zł 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego