47. Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii 2023 

Wstęp biletowany

paź

7

47. Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii 2023 

Wstęp biletowany

Gdzie:

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego (Sala Główna), plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

Kiedy:

7 października 2023 r., godz. 18.00

Opis wydarzenia:

Historia Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii sięga 1977 r., a od 1991 r. nagroda jest przyznawana we współpracy dwóch regionów: Kraju Związkowego Dolnej Saksonii i Dolnego Śląska.

U źródeł Nagrody leżało budowanie mostów między tymi Ślązaczkami i Ślązakami, którzy pozostali w Polsce, a tymi, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić kraj. Dziś Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii jest jednym z najważniejszych wyróżnień na niwie sąsiedzkiej współpracy, pozwala docenić wybitne osiągnięcia osób i instytucji tworzących dziedzictwo kulturalne obu partnerskich regionów. Wnosi też szczególny wkład w pojednanie polsko-niemieckie i dialog międzykulturowy.

Podczas październikowej gali Nagrodą Główną uhonorowani zostaną: Dyrektor Generalny Festiwalu Krzyżowa-Music Matthias von Hülsen oraz pisarz i filolog klasyczny Marek Krajewski. Nagrodę Specjalną jury przyznało tłumaczce, dziennikarce i reportażystce Karolinie Kuszyk.

Muzyczną część wieczoru otworzy „X Symfonia” na smyczki Felixa Mendelssohna Bartoldy’ego. Jest ona efektem pracy 14-letniego młodzieńca. Niemiecki kompozytor stworzył takich symfonii 13. Następnie zabrzmi „Koncert skrzypcowy g-moll” Maxa Brucha, dzieło jego młodości, czasów, w których piastował muzyczne kierownictwo na nadreńskim dworze w Koblencji. Wieczór zwieńczy „Suita Carmen” Georges’a Bizeta zaaranżowana na smyczki i perkusję przez Rodiona Szczedrina.

Dlaczego warto?

Gala Nagrody w tym roku celebrowana będzie wyjątkowo uroczyście. Laureaci zostaną uhonorowani przez Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii Danielę Behrens oraz członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja.  

Informacje dodatkowe:

link do strony wydarzenia: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10164 

wydarzenie biletowanekoszt biletów od 10 do 75 zł 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego