Absurd nie czytać kultury! Ogólnopolska Noc Bibliotek 2023 

Wstęp wolny

paź

7

Absurd nie czytać kultury! Ogólnopolska Noc Bibliotek 2023 

Wstęp wolny

Gdzie:

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Rynek 58, 50-115 Wrocław

Kiedy:

7 października 2023 r., od godz. 18.00 do 24.00

Opis wydarzenia:

Program Nocy Bibliotek 2023 w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej: 

  • Rozpoczniemy warsztatami artystyczno-literackimi, które skupią się na tak zwanym tunnel booku, czyli rodzaju książki artystycznej.  
  • W Galerii pod Plafonem odbędzie się audiowizualny live act młodego wrocławskiego PÓŹNO KOLEKTYW. To trzy osoby, które budują scenografię, aranżują nieoczywistą przestrzeń, projektują animacje i w końcu: zarażają ambientalnym klimatem.  
  • Na klatce schodowej będzie słychać męski niski głos czytający fragment „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema. To zapowiedź wyświetlanej w tej przestrzeni animacji autorstwa Joanny Smogorzewskiej (warszawska ASP), której towarzyszą autorskie ilustracje artystki. 
  • Na 3. piętrze wystąpi Teatr Niewizualny ze sztuką „Wojna i nerwy” (reż. Andrzej Ficowski). Formuła Teatru Niewizualnego zachęca widzów do uczestnictwa w sztuce, która nie wymaga jedynie rozumienia i intelektualnej analizy, ale odwołuje się również do rzeczywistego przeżycia poprzez angażowanie zmysłów innych niż wzrok. Ten mniej jednoznaczny niż w teatrze klasycznym odbiór jedności czasu, miejsca i akcji sztuki stwarza szansę na wyjątkowo osobisty odbiór przedstawienia. Prezentacja stanie się z pewnością niepowtarzalną okazją do poznania nieznanej części dorobku wrocławskiego uczonego – Aloisa Alzheimera. 

Dlaczego warto?

Teksty kultury i czytanie kultury dotyczą każdego człowieka. Chcemy pokazać literaturę nie tylko w formie tradycyjnej, ale także przekazywaną różnymi środkami wyrazu, odbieraną różnymi zmysłami i to niekoniecznie indywidualnie. 

Informacje dodatkowe:

Organizator: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego
Więcej informacji: https://www.wbp.wroc.pl/wbp/index.php/pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego