Absurd nie czytać kultury! Ogólnopolska Noc Bibliotek 2023 

Wstęp wolny

paź7

Absurd nie czytać kultury! Ogólnopolska Noc Bibliotek 2023 

Wstęp wolny

Gdzie:

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Rynek 58, 50-115 Wrocław

Kiedy:

7 października 2023 r., od godz. 18.00 do 24.00

Opis wydarzenia:

Program Nocy Bibliotek 2023 w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej: 

  • Rozpoczniemy warsztatami artystyczno-literackimi, które skupią się na tak zwanym tunnel booku, czyli rodzaju książki artystycznej.  
  • W Galerii pod Plafonem odbędzie się audiowizualny live act młodego wrocławskiego PÓŹNO KOLEKTYW. To trzy osoby, które budują scenografię, aranżują nieoczywistą przestrzeń, projektują animacje i w końcu: zarażają ambientalnym klimatem.  
  • Na klatce schodowej będzie słychać męski niski głos czytający fragment „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema. To zapowiedź wyświetlanej w tej przestrzeni animacji autorstwa Joanny Smogorzewskiej (warszawska ASP), której towarzyszą autorskie ilustracje artystki. 
  • Na 3. piętrze wystąpi Teatr Niewizualny ze sztuką „Wojna i nerwy” (reż. Andrzej Ficowski). Formuła Teatru Niewizualnego zachęca widzów do uczestnictwa w sztuce, która nie wymaga jedynie rozumienia i intelektualnej analizy, ale odwołuje się również do rzeczywistego przeżycia poprzez angażowanie zmysłów innych niż wzrok. Ten mniej jednoznaczny niż w teatrze klasycznym odbiór jedności czasu, miejsca i akcji sztuki stwarza szansę na wyjątkowo osobisty odbiór przedstawienia. Prezentacja stanie się z pewnością niepowtarzalną okazją do poznania nieznanej części dorobku wrocławskiego uczonego – Aloisa Alzheimera. 

Dlaczego warto?

Teksty kultury i czytanie kultury dotyczą każdego człowieka. Chcemy pokazać literaturę nie tylko w formie tradycyjnej, ale także przekazywaną różnymi środkami wyrazu, odbieraną różnymi zmysłami i to niekoniecznie indywidualnie. 

Informacje dodatkowe:

Organizator: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego
Więcej informacji: https://www.wbp.wroc.pl/wbp/index.php/pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego