Ahoj! Czeska kultura w bibliotece

Wstęp wolny

paźpaź

6-8

Ahoj! Czeska kultura w bibliotece

Wstęp wolny

Gdzie:

Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Kiedy:

od piątku 6 października do niedzieli 8 października 2023 r.

Opis wydarzenia:

Celem projektu jest popularyzacja szeroko pojętej kultury czeskiej, a także zwiększenie wiedzy mieszkańców Wrocławia na temat literatury, sztuki, filmu czeskiego. W ramach projektu planowana jest:

  • gra mobilna śladami czeskimi po Wrocławiu, „Dlaczego język czeski śmieszy Polaków a Czechów… polski?” 
  • wykład o języku czeskim, „Barokowi mistrzowie pędzla, czyli rzecz o malarzach czeskich XVII i XVIII wieku”
  • wykład o sztuce czeskiej, "Jedna dve TRI zagraj z nami i Ty" 
  • pełna muzycznych ciekawostek podróż do naszych sąsiadów – zajęcia dla maluchów
  • "Laska nebeska" - prezentacja Mariusza Szczygła dotycząca zaskakujących dla Polaków zjawisk w kulturze czeskiej
  • „Nie tylko pogranicze - atrakcje turystyczne i miejsca wspólne dla Czechów i Polaków”– wykład zaprezentuje i przybliży specyfiki wybranych miejsc i atrakcji turystycznych odwiedzanych zarówno przez Polaków jak i Czechów po obu stronach granicy
  • „Czeskie kino na wyciągnięcie ręki” - spotkanie poświęcone aktualnie legalnie dostępnym w Polsce na platformach streamingowych filmom czeskiej produkcji
  • „Miłość i śmierć we Wrocławiu, „Spacer literacki tropami bohaterów powieści czeskich”
  • „Tańczące linie Alfonsa Muchy” – warsztaty tańca intuicyjnego do dział sztuki najsłynniejszego artysty czeskiego epoki secesji.

Projekt współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlaczego warto?

Impreza „Ahoj! – kultura czeska w bibliotece” ma zachęcić czytelników do poznawania literatury naszych sąsiadów, a także przybliżyć ich kulturę, tradycję i sztukę oraz wskazać jak wiele śladów czeskich można odnaleźć we Wrocławiu. Nasz projekt ma być działaniem wzmacniającym wizerunek biblioteki jako instytucji wielokulturowej, otwartej na wyzwania z otaczającego nas świata. Biblioteka ma być miejscem zaufania społecznego, łączącym wielokulturową wspólnotę miasta.

Informacje dodatkowe:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego