Ahoj! Czeska kultura w bibliotece

Wstęp wolny

paź6
paź8

Ahoj! Czeska kultura w bibliotece

Wstęp wolny

Gdzie:

Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Kiedy:

od piątku 6 października do niedzieli 8 października 2023 r.

Opis wydarzenia:

Celem projektu jest popularyzacja szeroko pojętej kultury czeskiej, a także zwiększenie wiedzy mieszkańców Wrocławia na temat literatury, sztuki, filmu czeskiego. W ramach projektu planowana jest:

  • gra mobilna śladami czeskimi po Wrocławiu, „Dlaczego język czeski śmieszy Polaków a Czechów… polski?” 
  • wykład o języku czeskim, „Barokowi mistrzowie pędzla, czyli rzecz o malarzach czeskich XVII i XVIII wieku”
  • wykład o sztuce czeskiej, "Jedna dve TRI zagraj z nami i Ty" 
  • pełna muzycznych ciekawostek podróż do naszych sąsiadów – zajęcia dla maluchów
  • "Laska nebeska" - prezentacja Mariusza Szczygła dotycząca zaskakujących dla Polaków zjawisk w kulturze czeskiej
  • „Nie tylko pogranicze - atrakcje turystyczne i miejsca wspólne dla Czechów i Polaków”– wykład zaprezentuje i przybliży specyfiki wybranych miejsc i atrakcji turystycznych odwiedzanych zarówno przez Polaków jak i Czechów po obu stronach granicy
  • „Czeskie kino na wyciągnięcie ręki” - spotkanie poświęcone aktualnie legalnie dostępnym w Polsce na platformach streamingowych filmom czeskiej produkcji
  • „Miłość i śmierć we Wrocławiu, „Spacer literacki tropami bohaterów powieści czeskich”
  • „Tańczące linie Alfonsa Muchy” – warsztaty tańca intuicyjnego do dział sztuki najsłynniejszego artysty czeskiego epoki secesji.

Projekt współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlaczego warto?

Impreza „Ahoj! – kultura czeska w bibliotece” ma zachęcić czytelników do poznawania literatury naszych sąsiadów, a także przybliżyć ich kulturę, tradycję i sztukę oraz wskazać jak wiele śladów czeskich można odnaleźć we Wrocławiu. Nasz projekt ma być działaniem wzmacniającym wizerunek biblioteki jako instytucji wielokulturowej, otwartej na wyzwania z otaczającego nas świata. Biblioteka ma być miejscem zaufania społecznego, łączącym wielokulturową wspólnotę miasta.

Informacje dodatkowe:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego