„Czarodziejski flet w Breslau” 

Wstęp biletowany

paź1
paź8

„Czarodziejski flet w Breslau” 

Wstęp biletowany

Gdzie:

Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35, Wrocław

Kiedy:

Premiera: 1 października 2023 r., godz. 18.00
Pozostałe spektakle:
3, 4, 5, 6, 7 października, godz. 19.00
8 października, godz. 18.00

Opis wydarzenia:

Muzyka – Wolfgang Amadeus Mozart 

Libretto – Emmanuel Schikaneder 

Dialogi – Marek Krajewski 

Reżyseria – Michał Znaniecki 

Kierownictwo muzyczne, dyrygent – Adam Banaszak 
 

W.A. Mozart stworzył partyturę „Czarodziejskiego fletu” w 1789 r. Emanuel Schikaneder napisał libretto „Czarodziejskiego fletu”, opierając się na tekstach ze zbioru baśni K.L.  Gieseckego, z nawiązaniami do singspielu „Oberon” P. Wranitzky'ego. Premiera odbyła się 30 września 1791 r., pod batutą samego kompozytora, a opera niemal od razu zyskała przychylność wiedeńskiej publiczności. 

Dzieło opowiada o wielkiej miłości, dojrzewaniu do uczuć i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Badacze doszukują się w operze symboliki masońskiej, z którym to ruchem Schikaneder i Mozart byli związani. Zgodnie z zamysłem twórców „Czarodziejski flet” miał otworzyć operę klasyczną na nową publiczność. Dialogi mówione miały docierać do każdego widza i odnosić się do rzeczywistości ulicy. Mogły też zmieniać treść i formę. Stąd nasz pomysł, by do „Czarodziejskiego fletu” zaprosić Marka Krajewskiego oraz z jego literacką postać – radcę kryminalnego wrocławskiego prezydium policji Eberharda Mocka. 

Chcemy, by detektyw Mock przeprowadził śledztwo w tej historii pełnej archetypicznych konfliktów dobra ze złem, wiedzy z ignorancją, halucynacji z jawą. Czy uda się odkryć, dlaczego Królowa Nocy próbuje zabić swego męża? Odkryjemy tajemnice porwania Paminy? Czy odnajdziemy się w wolnomularskich odniesieniach Mozarta? Jak bardzo tajemnice Breslau lat 20. odzwierciedlają świat bohaterów najbardziej enigmatycznego dzieła w historii opery? 

Dlaczego warto?

  • Zupełnie nowe spojrzenie na baśniową operą Mozarta (takiego spektaklu jeszcze nie było) 
  • Przeniesienie akcji do Breslau lat 20. XX wieku 
  • Połączenie opery z literaturą – seria o Eberhardzie Mocku Marka Krajewskiego 
  • Nowe dialogi w języku polskim autorstwa Marka Krajewskiego 

Informacje dodatkowe:

Spektakl tylko dla widzów dorosłych .

Wydarzenie biletowane – koszt biletów od 50 do 220 zł (premiera – od 50 do 250 zł).

 

Organizator: Opera Wrocławska
Więcej informacji: https://www.opera.wroclaw.pl/1/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego