„Czarodziejski flet w Breslau” 

Wstęp biletowany

paźpaź

1-8

„Czarodziejski flet w Breslau” 

Wstęp biletowany

Gdzie:

Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35, Wrocław

Kiedy:

Premiera: 1 października 2023 r., godz. 18.00
Pozostałe spektakle:
3, 4, 5, 6, 7 października, godz. 19.00
8 października, godz. 18.00

Opis wydarzenia:

Muzyka – Wolfgang Amadeus Mozart 

Libretto – Emmanuel Schikaneder 

Dialogi – Marek Krajewski 

Reżyseria – Michał Znaniecki 

Kierownictwo muzyczne, dyrygent – Adam Banaszak 
 

W.A. Mozart stworzył partyturę „Czarodziejskiego fletu” w 1789 r. Emanuel Schikaneder napisał libretto „Czarodziejskiego fletu”, opierając się na tekstach ze zbioru baśni K.L.  Gieseckego, z nawiązaniami do singspielu „Oberon” P. Wranitzky'ego. Premiera odbyła się 30 września 1791 r., pod batutą samego kompozytora, a opera niemal od razu zyskała przychylność wiedeńskiej publiczności. 

Dzieło opowiada o wielkiej miłości, dojrzewaniu do uczuć i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Badacze doszukują się w operze symboliki masońskiej, z którym to ruchem Schikaneder i Mozart byli związani. Zgodnie z zamysłem twórców „Czarodziejski flet” miał otworzyć operę klasyczną na nową publiczność. Dialogi mówione miały docierać do każdego widza i odnosić się do rzeczywistości ulicy. Mogły też zmieniać treść i formę. Stąd nasz pomysł, by do „Czarodziejskiego fletu” zaprosić Marka Krajewskiego oraz z jego literacką postać – radcę kryminalnego wrocławskiego prezydium policji Eberharda Mocka. 

Chcemy, by detektyw Mock przeprowadził śledztwo w tej historii pełnej archetypicznych konfliktów dobra ze złem, wiedzy z ignorancją, halucynacji z jawą. Czy uda się odkryć, dlaczego Królowa Nocy próbuje zabić swego męża? Odkryjemy tajemnice porwania Paminy? Czy odnajdziemy się w wolnomularskich odniesieniach Mozarta? Jak bardzo tajemnice Breslau lat 20. odzwierciedlają świat bohaterów najbardziej enigmatycznego dzieła w historii opery? 

Dlaczego warto?

  • Zupełnie nowe spojrzenie na baśniową operą Mozarta (takiego spektaklu jeszcze nie było) 
  • Przeniesienie akcji do Breslau lat 20. XX wieku 
  • Połączenie opery z literaturą – seria o Eberhardzie Mocku Marka Krajewskiego 
  • Nowe dialogi w języku polskim autorstwa Marka Krajewskiego 

Informacje dodatkowe:

Spektakl tylko dla widzów dorosłych .

Wydarzenie biletowane – koszt biletów od 50 do 220 zł (premiera – od 50 do 250 zł).

 

Organizator: Opera Wrocławska
Więcej informacji: https://www.opera.wroclaw.pl/1/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego