„Czarodziejski flet w Breslau”
Wstęp biletowany
paźpaź
1-8

„Czarodziejski flet w Breslau”
Wstęp biletowany
Gdzie:
Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35, Wrocław
Kiedy:
Premiera: 1 października 2023 r., godz. 18.00
Pozostałe spektakle:
3, 4, 5, 6, 7 października, godz. 19.00
8 października, godz. 18.00
Opis wydarzenia:
Muzyka – Wolfgang Amadeus Mozart
Libretto – Emmanuel Schikaneder
Dialogi – Marek Krajewski
Reżyseria – Michał Znaniecki
Kierownictwo muzyczne, dyrygent – Adam Banaszak
W.A. Mozart stworzył partyturę „Czarodziejskiego fletu” w 1789 r. Emanuel Schikaneder napisał libretto „Czarodziejskiego fletu”, opierając się na tekstach ze zbioru baśni K.L. Gieseckego, z nawiązaniami do singspielu „Oberon” P. Wranitzky'ego. Premiera odbyła się 30 września 1791 r., pod batutą samego kompozytora, a opera niemal od razu zyskała przychylność wiedeńskiej publiczności.
Dzieło opowiada o wielkiej miłości, dojrzewaniu do uczuć i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Badacze doszukują się w operze symboliki masońskiej, z którym to ruchem Schikaneder i Mozart byli związani. Zgodnie z zamysłem twórców „Czarodziejski flet” miał otworzyć operę klasyczną na nową publiczność. Dialogi mówione miały docierać do każdego widza i odnosić się do rzeczywistości ulicy. Mogły też zmieniać treść i formę. Stąd nasz pomysł, by do „Czarodziejskiego fletu” zaprosić Marka Krajewskiego oraz z jego literacką postać – radcę kryminalnego wrocławskiego prezydium policji Eberharda Mocka.
Chcemy, by detektyw Mock przeprowadził śledztwo w tej historii pełnej archetypicznych konfliktów dobra ze złem, wiedzy z ignorancją, halucynacji z jawą. Czy uda się odkryć, dlaczego Królowa Nocy próbuje zabić swego męża? Odkryjemy tajemnice porwania Paminy? Czy odnajdziemy się w wolnomularskich odniesieniach Mozarta? Jak bardzo tajemnice Breslau lat 20. odzwierciedlają świat bohaterów najbardziej enigmatycznego dzieła w historii opery?
Dlaczego warto?
- Zupełnie nowe spojrzenie na baśniową operą Mozarta (takiego spektaklu jeszcze nie było)
- Przeniesienie akcji do Breslau lat 20. XX wieku
- Połączenie opery z literaturą – seria o Eberhardzie Mocku Marka Krajewskiego
- Nowe dialogi w języku polskim autorstwa Marka Krajewskiego
Informacje dodatkowe:
Spektakl tylko dla widzów dorosłych .
Wydarzenie biletowane – koszt biletów od 50 do 220 zł (premiera – od 50 do 250 zł).
Organizator: Opera Wrocławska
Więcej informacji: https://www.opera.wroclaw.pl/1/
ZOBACZ RÓWNIEŻ
GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany
9. Festiwal Filmowy Spektrum
Świdnica
paźpaź
24-29
Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany
XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza
Wrocław
paźpaź
27-28
Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany
„12 Prac Marii Byrd”
Wałbrzych
paźpaź
27-29
Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny
Narodowe Święto Grecji OXI
Wrocław
paźpaź
28-29
Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany
XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska
Wrocław
paź
28
Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny
Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach
Kowary
paź
28
Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny
Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada
Wrocław
paź
28
Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny
Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca
Smolec
paź
28
Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny
Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka
Kowary
paź
29
Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!
Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego