Dolina Pałaców i Ogrodów – Śląskie Elizjum / wycieczka krajoznawcza
Wstęp wolny
paź
1





Dolina Pałaców i Ogrodów – Śląskie Elizjum / wycieczka krajoznawcza
Wstęp wolny
Gdzie:
Park Krajobrazowy Doliny Bobru
Kiedy:
1 października 2023 r.
Opis wydarzenia:
Ogrodnictwo to jedna z najstarszych dziedzin wiedzy, która z czasem stała się integralnym nurtem w sztuce. Od najdawniejszych czasów po współczesność ogrody stanowią „oazy życia”, gwarantują dobrostan ciała i duszy, pełnią w zbiorowej świadomości rolę wręcz symboliczną.
Dolina Pałaców i Ogrodów to projekt skupiający najciekawsze założenia pałacowo-parkowe Doliny Bobru, kilkadziesiąt obiektów architektury rezydencjonalnej znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej i jej najbliższych okolic. Znajdziemy tu średniowieczne wieże mieszkalne, renesansowe dwory i zespoły parkowo-pałacowe, 11 obiektów posiada obecnie status Pomników Historii. Niegdyś miały tu swoje posiadłości znamienite rody europejskie, w tym Habsburgowie, Hohenzollernowie, Czartoryscy, Radziwiłłowie czy rodzina Schaffgotschów.
Dlaczego warto?
Niezwykłe bogactwo dziedzictwa materialnego oraz walory przyrodnicze Kotliny Jeleniogórskiej pozwalają zaliczyć ten obszar do najpiękniejszych krajobrazów kulturowych w kraju, krainy, którą w przeszłości nazywano śląskim Elizjium (w rozumieniu krainy wiecznego szczęścia).
Informacje dodatkowe:
Na wydarzenie obowiązują zapisy pod nr. tel. 604 94 89 81 w dniach 26 i 27 września od godz. 18.00 – do 20.00
ZOBACZ RÓWNIEŻ
GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany
9. Festiwal Filmowy Spektrum
Świdnica
paźpaź
24-29
Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany
XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza
Wrocław
paźpaź
27-28
Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany
„12 Prac Marii Byrd”
Wałbrzych
paźpaź
27-29
Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny
Narodowe Święto Grecji OXI
Wrocław
paźpaź
28-29
Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany
XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska
Wrocław
paź
28
Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny
Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach
Kowary
paź
28
Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny
Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada
Wrocław
paź
28
Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny
Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca
Smolec
paź
28
Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny
Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka
Kowary
paź
29
Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!
Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego