Dolnośląski Kongres Kultury 

Wstęp wolny

paź13
paź14

Dolnośląski Kongres Kultury 

Wstęp wolny

Gdzie:

Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64 a, Wrocław

Kiedy:

Dzień pierwszy: 13 października 2023 r., godz. 10.00-18.00
Dzień drugi: 14 października 2023 r., godz. 10.00-15.30

Opis wydarzenia:

Dolnośląski Kongres Kultury to wydarzenie dyskusyjne, prezentacyjne, refleksyjne. Integrujące środowiska artystów, kadr kultury, środowisk akademickich, administracji samorządowej, polityków i działaczy. Kongres wytycza kierunki polityki kulturalnej regionu, uspójnia wiedzę, włącza do refleksji o kulturze regionu szerokie grono interesariuszy. 

Uczestnicy porozmawiają na temat wyzwań dotyczących utrzymania, rozwoju i przemian wartości kultury Dolnego Śląska. Kongres ma również podjąć dyskusję na temat tożsamości dolnośląskiej mieszkańców regionu. Uczestnicy zastanowią się, jak wzmacniać poczucie dumy z bycia Dolnoślązakiem, jak podnosić kompetencje regionalne mieszkańców regionu, a także sąsiadów i gości.  

Kongres będzie okazją do spotkania regionalistów, pasjonatów wiedzy o historii i kulturze Dolnego Śląska, działaczy społecznych. W programie dwudniowego spotkania znajdą się sesje plenarne, tematyczne, warsztaty, prezentacje, debaty i wykłady. Kongresowi będzie towarzyszył przegląd Dolnośląskich Projektów Artystycznych – PITCHINGI przeznaczony dla artystów dolnośląskich do 25 roku życia. 

Zachęcamy do zapoznania się z programem tego wyjątkowego wydarzenia, podczas którego odbędą się debaty, panele dyskusyjne, pitchingi, prezentacje i wykłady. Zachęcamy do udziału w sesjach i panelach oraz do zgłaszania swoich prezentacji poprzez OKiS » FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA DOLNOŚLĄSKI KONGRES KULTURY 13-14 października 2023 r.

Dlaczego warto?

Kongres będzie okazją do rozmowy na temat potencjału kulturowego Dolnego Śląska, refleksji o kulturze regionu w środowisku ludzi kultury. DCF stanie się miejscem spotkań, rozmów i prezentacji w gronie ekspertów i widzów zainteresowanych kulturą.

Informacje dodatkowe:

Organizator: Ośrode Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Więcej informacji: OKiS » Dolnośląski Kongres Kultury 2023

 

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE KONGRESOWI: Prezentacja spektaklu „Stascha – czyli płomień w oddechu” (spektaklu o Stanisławie Przybyszewskiej) w reżyserii Marcina Czerwińskiego, 13 października o godz. 17.00 / Sala Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Bilety  w cenie od 15 zł do nabycia na: ekobilet.pl oraz na 40 minut przed spektaklem w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27, Wrocław

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego