Dolnośląski Kongres Kultury 

Wstęp wolny

paźpaź

13-14

Dolnośląski Kongres Kultury 

Wstęp wolny

Gdzie:

Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64 a, Wrocław

Kiedy:

Dzień pierwszy: 13 października 2023 r., godz. 10.00-18.00
Dzień drugi: 14 października 2023 r., godz. 10.00-15.30

Opis wydarzenia:

Dolnośląski Kongres Kultury to wydarzenie dyskusyjne, prezentacyjne, refleksyjne. Integrujące środowiska artystów, kadr kultury, środowisk akademickich, administracji samorządowej, polityków i działaczy. Kongres wytycza kierunki polityki kulturalnej regionu, uspójnia wiedzę, włącza do refleksji o kulturze regionu szerokie grono interesariuszy. 

Uczestnicy porozmawiają na temat wyzwań dotyczących utrzymania, rozwoju i przemian wartości kultury Dolnego Śląska. Kongres ma również podjąć dyskusję na temat tożsamości dolnośląskiej mieszkańców regionu. Uczestnicy zastanowią się, jak wzmacniać poczucie dumy z bycia Dolnoślązakiem, jak podnosić kompetencje regionalne mieszkańców regionu, a także sąsiadów i gości.  

Kongres będzie okazją do spotkania regionalistów, pasjonatów wiedzy o historii i kulturze Dolnego Śląska, działaczy społecznych. W programie dwudniowego spotkania znajdą się sesje plenarne, tematyczne, warsztaty, prezentacje, debaty i wykłady. Kongresowi będzie towarzyszył przegląd Dolnośląskich Projektów Artystycznych – PITCHINGI przeznaczony dla artystów dolnośląskich do 25 roku życia. 

Zachęcamy do zapoznania się z programem tego wyjątkowego wydarzenia, podczas którego odbędą się debaty, panele dyskusyjne, pitchingi, prezentacje i wykłady. Zachęcamy do udziału w sesjach i panelach oraz do zgłaszania swoich prezentacji poprzez OKiS » FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA DOLNOŚLĄSKI KONGRES KULTURY 13-14 października 2023 r.

Dlaczego warto?

Kongres będzie okazją do rozmowy na temat potencjału kulturowego Dolnego Śląska, refleksji o kulturze regionu w środowisku ludzi kultury. DCF stanie się miejscem spotkań, rozmów i prezentacji w gronie ekspertów i widzów zainteresowanych kulturą.

Informacje dodatkowe:

Organizator: Ośrode Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Więcej informacji: OKiS » Dolnośląski Kongres Kultury 2023

 

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE KONGRESOWI: Prezentacja spektaklu „Stascha – czyli płomień w oddechu” (spektaklu o Stanisławie Przybyszewskiej) w reżyserii Marcina Czerwińskiego, 13 października o godz. 17.00 / Sala Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Bilety  w cenie od 15 zł do nabycia na: ekobilet.pl oraz na 40 minut przed spektaklem w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27, Wrocław

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego