Dolnośląskie gale operetkowe 

Wstęp wolny

paź12

Dolnośląskie gale operetkowe 

Wstęp wolny

Gdzie:

Teatr Miejski w Jaworze, Rynek 5

Kiedy:

12 października 2023 r., godz. 19.00-21.00

Opis wydarzenia:

Tradycje operetkowe Dolnego Śląska sięgają początków XIX w., gdy na terenie regionu odbywały się przedstawienia wędrownych trup teatralnych. Dolny Śląsk odwiedzali również światowi twórcy, m.in. Jacques Offenbach. Artysta przybył tu, by znaleźć librecistę i tłumacza do swojej najsłynniejszej operetki „Orfeusz w Piekle”, która na dolnośląskiej scenie zagościła zaraz po paryskiej prapremierze. Tym sposobem Wrocław był drugim miastem na świecie, w którym publiczność mogła zobaczyć słynnego kankana.  

W repertuarze koncertu znajdą się przeboje operetkowe takich twórców, jak: Johann Strauss, Emmerich Kalman, Franz Lehar, Paul Abraham, Stanisław Moniuszko czy Jacques Offenbach. W programie m.in. szlagiery: „Wielka sława to żart!”, „Brunetki, blondynki”, „Usta milczą, dusza śpiewa”, a także czardasze, walce, polki i foxtroty. Nie zabraknie przesławego „Galopu piekielnego” oraz „Walca Cesarskiego”. Wraz z solistami-śpiewakami zaprezentują się tancerze Teatru Scena Kamienica oraz instrumentaliści związani z dawną wrocławską orkiestrą operetkową.  

Koncert poprowadzi znakomita muzykolog Elżbieta Szomańska – przez lata szefowa wrocławskiego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej, która ubarwi wieczór ciekawostkami historycznymi o sztuce operetkowej na Dolnym Śląsku.  

Z okazji wydarzenia zostaną wydane pamiątkowe pocztówki z archiwalnymi zdjęciami Teatru Miejskiego w Jaworze i związanymi z nim ciekawostkami.  

Wykonawcy:  

Liza Wesołowska – sopran  
Tomasz Maleszewski – tenor  
Damian Domalewski – tenor  
Balet Teatru Scena Kamienica  
Instrumentaliści Operetki Wrocławskiej  
Elżbieta Szomańska – prowadzenie 

Dlaczego warto?

Czy wiesz, że dolnośląska publiczność jako druga na świecie mogła zobaczyć cancana? Ten słynny taniec, a także wiele arii, duetów i scen z operetek znajdzie się w programie koncertu w perle architektury Dolnego Śląska – Teatrze Miejskim w Jaworze.  

Informacje dodatkowe:

wydarzenie otwarte niebiletowane, obowiązują zapisy 

link do strony wydarzenia: www.operetkawroclawska.pl   

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego