Dolny Śląsk na widokówkach 

Wstęp biletowany

paźpaź

1-31

Dolny Śląsk na widokówkach 

Wstęp biletowany

Gdzie:

Muzeum Sportu i Turystyki, ul. M. Kopernika 2, Karpacz

Kiedy:

Wystawa eksponowana będzie w październiku 2023 r. w godzinach otwarcia Muzeum Sportu i Turystyki, czyli codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) od 10:00 do 17:00

Opis wydarzenia:

Piękno Dolnego Śląska oglądać będzie można na wystawie widokówek ze zbiorów Stanisława Skwarczka z Wrocławia. Autor tej wystawy zebrał ponad 60 tys. widokówek o bardzo różnej tematyce. Kolekcja zawiera głównie widokówki wydawane po II wojnie światowej. 

Na wystawie będzie można oglądać 400 kolorowych i czarno-białych widokówek z całego terenu Dolnego Śląska. Autor wystawy sam dokonał wyboru eksponowanych widokówek i podzielił je tematycznie na 7 części: 

  • pasma górskie Sudetów,  
  • miasta śląskie założone w średniowieczu,  
  • piastowskie zamki,  
  • klasztory i kościoły,  
  • uzdrowiska,  
  • muzea, 
  • ciekawostki.  

Zadanie nie było łatwe, bo jedna karta mogła się znaleźć w dwóch lub trzech z wymienionych części. Stanisław Skwarczek najwięcej uwagi poświęcił zbiorowi, który ukazuje Góry Stołowe z najbardziej charakterystycznymi grupami skalnymi i znajdujące się na ich obrzeżu kurorty pięknej Ziemi Kłodzkiej. 

Wystawa była prezentowana w wielu miastach na Dolnym Śląsku i cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. W historii wystaw muzeum w Karpaczu była ona druga z kolei, po wystawie widokówek pt. „Piękno Ziem Odzyskanych” zorganizowanej w 1985 r.  

Dlaczego warto?

Wystawa to niepowtarzalny zbiór widokówek z terenu Dolnego Śląska, który warto zobaczyć. 

Informacje dodatkowe:

Bilet wstępu do muzeum: normalny 15 , ulgowy 10  

Informacja o tej wystawie umieszczona będzie na stronie https://muzeumsportu.org/ w czasie jej trwania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego