Dolny Śląsk na widokówkach 

Wstęp biletowany

paź1
paź31

Dolny Śląsk na widokówkach 

Wstęp biletowany

Gdzie:

Muzeum Sportu i Turystyki, ul. M. Kopernika 2, Karpacz

Kiedy:

Wystawa eksponowana będzie w październiku 2023 r. w godzinach otwarcia Muzeum Sportu i Turystyki, czyli codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) od 10:00 do 17:00

Opis wydarzenia:

Piękno Dolnego Śląska oglądać będzie można na wystawie widokówek ze zbiorów Stanisława Skwarczka z Wrocławia. Autor tej wystawy zebrał ponad 60 tys. widokówek o bardzo różnej tematyce. Kolekcja zawiera głównie widokówki wydawane po II wojnie światowej. 

Na wystawie będzie można oglądać 400 kolorowych i czarno-białych widokówek z całego terenu Dolnego Śląska. Autor wystawy sam dokonał wyboru eksponowanych widokówek i podzielił je tematycznie na 7 części: 

  • pasma górskie Sudetów,  
  • miasta śląskie założone w średniowieczu,  
  • piastowskie zamki,  
  • klasztory i kościoły,  
  • uzdrowiska,  
  • muzea, 
  • ciekawostki.  

Zadanie nie było łatwe, bo jedna karta mogła się znaleźć w dwóch lub trzech z wymienionych części. Stanisław Skwarczek najwięcej uwagi poświęcił zbiorowi, który ukazuje Góry Stołowe z najbardziej charakterystycznymi grupami skalnymi i znajdujące się na ich obrzeżu kurorty pięknej Ziemi Kłodzkiej. 

Wystawa była prezentowana w wielu miastach na Dolnym Śląsku i cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. W historii wystaw muzeum w Karpaczu była ona druga z kolei, po wystawie widokówek pt. „Piękno Ziem Odzyskanych” zorganizowanej w 1985 r.  

Dlaczego warto?

Wystawa to niepowtarzalny zbiór widokówek z terenu Dolnego Śląska, który warto zobaczyć. 

Informacje dodatkowe:

Bilet wstępu do muzeum: normalny 15 , ulgowy 10  

Informacja o tej wystawie umieszczona będzie na stronie https://muzeumsportu.org/ w czasie jej trwania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego