Dolny Śląsk wspólnym dobrem – obchody szkolne

Wstęp wolny

paźpaź

16-20

Dolny Śląsk wspólnym dobrem – obchody szkolne

Wstęp wolny

Gdzie:

Dolnośląski Zespół Szkół Specjalnych Przyszpitalnych w Wałbrzychu, ul. Batorego 4

Kiedy:

16-20 października 2023 r.

Opis wydarzenia:

Szkolne obchody 25-lecia województwa w Dolnośląskim Zespole Szkół Specjalnych Przyszpitalnych w Wałbrzychu.  

Program wydarzeń: 

Poniedziałek 16.10.2023 

  • Lekcje w klasach I-VIII na temat województwa dolnośląskiego – mini wykład z prezentacją multimedialną dotyczącą historii regionu, jego zabytków i interesujących miejsc, przygotowany przez panią kierownik Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej – Filia w Wałbrzychu. 
  • Wywieszenie w holu plakatu z ogólnymi informacjami na temat województwa dolnośląskiego. 

Wtorek 17.10.2023 

  • Konkurs plastyczny pt. „Herb Województwa Dolnośląskiego” w kategoriach klas I-IV oraz V-VIII, wywieszenie prac konkursowych w holu. 
  • Przygotowanie szkolnej gablotki przedstawiającej najważniejsze zabytki Dolnego Śląska. 

Środa 18.10.2023 

  • Wyeksponowanie w holu galerii uczniowskich prac plastycznych przedstawiających wybitne osobistości z Dolnego Śląska oraz przybliżenie postaci św. Jadwigi –  patronki regionu. 

Czwartek 19.10.2023 

  • Poznanie instytucji kultury w Wałbrzychu prowadzonych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego (Filharmonia Sudecka, Teatr Dramatyczny, Biblioteka Pedagogiczna). 
  • Wyjście z uczniami do Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu (zwiedzanie, udział w przedstawieniu) i/lub Filharmonii Sudeckiej (zwiedzanie, udział w próbach orkiestry). 

Piątek 20.10.2023 

  • Quiz/konkurs wiedzy o województwie dolnośląskim w kategoriach klas IV-VI oraz VI-VIII. 
  • Podsumowanie tygodnia obchodów – rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie nagród, poczęstunek. 

Dodatkowo pokonkursowa wystawa prac uczniowskich w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej – Filia w Wałbrzychu. 

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie dla uczniów placówki

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego