Druga część spaceru – wirydarze 

Wstęp wolny

paź

28

Druga część spaceru – wirydarze 

Wstęp wolny

Gdzie:

Klasztor Sióstr Urszulanek plac Nankiera 16

Kiedy:

sobota 28 października 2023, godzina 10.30

Opis wydarzenia:

Podczas spaceru z przewodnikiem poznamy historyczne założenia ogrodowe w granicach terenu będącego w końcu XII-tego i XIII-tego wieku własnością książęcą (lewobrzeżny obszar nad Odrą – wzdłuż obecnej osi pl. Nankiera) oraz ówczesnej książęcej części Ostrowa Tumskiego. Odwiedzimy zrewaloryzowany zespół ogrodów biskupich pomiędzy ul. Katedralną a Odrą, których inspiracją kompozycji były plany G.K. Geisslera z 1810 i 1820 roku. W XIX wieku ogrody rozciągały się wzdłuż całego nabrzeża rzeki.

Będzie możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień miejsc w ramach zespołów poklasztornych, w tym wirydarze w klasztorze Sióstr Urszulanek, czy pawilon widokowy Ossolineum.

Dlaczego warto?

Ogrodnictwo to jedna z najstarszych dziedzin wiedzy, która z czasem stała się integralnym nurtem w sztuce. Od najdawniejszych czasów po współczesność ogrody stanowią „oazy życia”, gwarantują dobrostan ciała i duszy, pełnią w zbiorowej świadomości rolę wręcz symboliczną. Z uczestnikami spacerów wybierzemy się szlakiem historycznych założeń zieleni miejskiej, w tym ogrodów klasztornych, promenad, alei, ogrodów użytkowych, ogrodów przypałacowych. W ramach przestrzeni urbanistycznej Wrocławia uczestnicy poznają realizacje koncepcji miasta ogrodu, zielonych osiedli.

Informacje dodatkowe:

wydarzenie otwarte obowiązują zapisy pod nr. tel. 604 94 89 81 wyłącznie SMS

strona organizatora: Zakochaj się w Polsce – Zwiedzanie z przewodnikiem, wycieczki krajoznawcze (zakochajsiewpolsce.org)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego