„Frankenstein” – pokaz filmu z muzyką na żywo

Wstęp wolny

paź22

„Frankenstein” – pokaz filmu z muzyką na żywo

Wstęp wolny

Gdzie:

Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław

Kiedy:

22 października 2023 r., godz. 19.00

Opis wydarzenia:

Koncert na orkiestrę mandolinową do filmu z 1910 roku pt. „Frankenstein” – klasyki kina niemego z gatunku filmów grozy w reż. J.S. Dawleya, na podstawie słynnej powieści M. Shelley z 1818 r.  Muzykę do filmu wykonują Ziębicka Orkiestra Mandolinistów pod batutą pomysłodawcy i autora muzyki Dariusza Dżugana oraz  zaproszeni goście: muzycy o uznanym dorobku artystycznym związani z wrocławską sceną muzyczną – Tomasz Kaczmarek (pianino), Tomasz Matusiak (perkusja), Jakub Kurek (trąbka), Marcin Ciupidro (wibrafon), Gustaw Bachorz ( klarnet), a także mandoliniści grający na co dzień w Zgorzeleckiej Orkiestrze Mandolinistów.

Ziębicka Orkiestra Mandolinistów powstała w styczniu 2020 r. Jej założycielem i prowadzącym jest Dariusz Dżugan – kompozytor, kontrabasista, mandolinista, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Orkiestra działa przy Ziębickim Centrum Kultury, dzięki wsparciu Gminy Ziębice oraz Fundacji Żywe Kultury. Międzypokoleniowy charakter orkiestry, jej oryginalne brzmienie, skład instrumentalny (mandoliny, mandole, mandolocello, kontrabas, instrumenty perkusyjne i inne) oraz autorskie kompozycje, napisane przez prowadzącego specjalnie na orkiestrę sprawiają, że jest ona prawdziwą perełką wśród innych orkiestr. Zespół tworzą mieszkańcy gminy Ziębice i okolic, Wrocławia oraz Ząbkowic Śląskich.

Dlaczego warto?

Koncert promuje wydanie płyty „Frankenstein” Ziębickiej Orkiestry Mandolinistów, która została zarejestrowana w Studio Polskiego Radia w Warszawie.
Muzycy –  mieszkańcy  z Dolnego Śląska – kontynuują tradycję ziębickiej orkiestry mandolinistów z lat 50. Orkiestra wykona autorską muzykę na żywo do filmu o historii Frankensteina, która ma swój początek na ziemi ząbkowickiej.

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie otwarte – bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach biletowych kina DCF około tydzień przed terminem wydarzenia.
Organizator: Dolnośląskie Centrum Filmowe
Więcej informacji: https://dcf.wroclaw.pl/

Czas trwania: 45 min

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego