Georgijs Osokins i NFM Filharmonia Wrocławska 

Wstęp biletowany

paź

20

Georgijs Osokins i NFM Filharmonia Wrocławska 

Wstęp biletowany

Gdzie:

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, Sala Główna, plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

Kiedy:

20 października 2023 r., godz. 19.00–21.00

Opis wydarzenia:

Koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Joela Sandelsona, triumfatora Herbert von Karajan Young Conductors Award w 2021 r., wypełnią dzieła Ludwiga van Beethovena, Richarda Wagnera i Jeana Sibeliusa. Do NFM powróci cieszący się uznaniem krytyków i melomanów pianista Georgijs Osokins. 

Jedyne dzieło baletowe Ludwiga van Beethovena, zatytułowane „Twory Prometeusza”, wystawiono po raz pierwszy w 1801 r. w wiedeńskim Burgtheater. Podczas koncertu zabrzmi orkiestrowy wstęp do tego utworu. Wysłuchamy także Beethovenowskiego „IV Koncertu fortepianowego G-dur”, który – choć jest dziełem lekkim i lirycznym – zawiera wiele rewolucyjnych elementów.  

Drugą część koncertu otworzy dostojny, surowy wstęp do „Parsifala”, który okazał się ostatnim ukończonym utworem Richarda Wagnera. Kompozytor nie nazwał go zresztą operą ani dramatem muzycznym, a uroczystym misterium scenicznym. Wieczór zwieńczy jednoczęściowa „VII Symfonia C-dur” Jeana Sibeliusa z 1924 r. Do najbardziej charakterystycznych elementów tej kompozycji należy uroczysty temat grany przez puzony, nazywany „tematem Aino”. Sibeliusa fascynowała twórczość Wagnera, a zaraz na początku tego utworu pojawia się aluzja do jednej z jego powszechnie rozpoznawanych kompozycji – „Tristana i Izoldy”. 

Dlaczego warto?

Koncert z udziałem uznanego pianisty, finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wydarzenie pod batutą nagradzanego dyrygenta, zwycięzcy Konkursu im. Herberta von Karajana. 

Informacje dodatkowe:

wydarzenie biletowane, koszt biletów od 10 do 115 zł 

link do strony wydarzenia: www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10102  

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego