Historyczne ogrody Wrocławia – prezentacja multimedialna

Wstęp wolny

paź27

Historyczne ogrody Wrocławia – prezentacja multimedialna

Wstęp wolny

Gdzie:

CAL Centrum Aktywności Lokalnej. ul. Chopina, budynek siedziba Rady Osiedla Zacisze Zalesie Szczytniki

Kiedy:

piątek, 27 października 2023 r.

Opis wydarzenia:

Historyczny podział na ogrody wg obowiązującej od XVIII wieku na Śląsku nomenklatury wydzielał ogrody zabawowe, ogrody ozdobne, ogrody użytkowe. Ogród miejski od samego początku miał być z założenia kompilacją tych wszystkich rodzajów. Ogrodnicy miejscy starali się doprowadzić do sytuacji optymalnej łącząc w jednym projekcie chęć stworzenia warunków do uprawy roślin z przestrzenią sprzyjającą odpoczynkowi i zabawie mieszkańców oraz funkcją estetyczną, a także dziś już zapomnianą funkcją terapeutyczną, która cechowała jeszcze XVIII-wieczne założenia ogrodowe.

Rozwój zieleni publicznej we Wrocławiu jest zapisem przemian historycznych, społecznych i estetycznych oraz efektem ewolucji takich sfer życia jak edukacja, świadomość i rozwój form spędzania czasu wolnego. Miejska zieleń publiczna, jej formy, rozmiary, skład gatunkowy i pełnione funkcje w sposób bezpośredni oddają zmiany zachodzące we wrocławskim społeczeństwie, jego ambicjach i modach na przestrzeni ponad 300 lat.

Prezentacja w sposób przekrojowy przybliży  historyczne założenia zieleni miejskiej, w tym nieistniejące w przestrzeni Wrocławia, wyróżnione zostaną ogrody klasztorne, promenady, labirynty, skwery, aleje, place i zieleńce, ogrody użytkowe, ogrody ozdobne dawnych rezydencji arystokratycznych Wrocławian, parki sięgając do historycznych założeń i projektów.

Dlaczego warto?

Tematyczne wystąpienia z pokazem multimedialnym o charakterze popularno-naukowym

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie otwarte obowiązują zapisy pod nr. tel. 604 94 89 81 wyłącznie SMS

Strona organizatora: Zakochaj się w Polsce – Zwiedzanie z przewodnikiem, wycieczki krajoznawcze (zakochajsiewpolsce.org)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego