Jesień z Dolnym Śląskiem 

Wstęp wolny

Jesień z Dolnym Śląskiem 

Wstęp wolny

Gdzie:

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Dział Pracy z Dziećmi, Rynek 58, 50-116 Wrocław

Kiedy:

Zajęcia realizowane są od października do grudnia 2023 r. w godzinach 9.00-10.30

Opis wydarzenia:

„Jesień z Dolnym Śląskiem” to cykl zajęć o regionie realizowanych w ramach obchodów 25-lecia województwa dolnośląskiego. Autorskie warsztaty, przygotowane przez Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego skierowane są grup zorganizowanych z wrocławskich szkół podstawowych.  

Warsztaty pozwolą młodym wrocławianom bliżej poznać region, w którym żyją. Podczas zajęć uczestnicy przejdą szlakiem dolnośląskich szczytów, na których spotkają wyjątkową faunę i florę. Odwiedzimy miasto ceramiki, dowiemy się, czy wygasłe wulkany mogą się obudzić oraz jakie skarby kryje dolnośląska ziemia. Będąc we Wrocławiu, posłuchamy, o czym szumi Odra, i co kryje Kamienica pod Złota Palmą, w której obecne znajduję się Dolnośląska Biblioteka Publiczna. Tych, którzy lubią się bać, zapraszamy na zajęcia „Co straszy na Dolnym Śląsku?”  

Zapraszamy na warsztaty o następującej tematyce: 

  • Fauna i flora dolnośląskich szczytów  
  • Od gliny do ceramiki 
  • W krainie wygasłych wulkanów 
  • O czym szumi Odra? 
  • Co straszy na Dolnym Śląsku? 
  • Co kryje Kamienica pod Złotą Palmą? 

Dla młodych czytelników przygotowaliśmy również cykl spotkań „Dolnośląscy Artyści Dzieciom”. W naszej bibliotece gościć będą dolnośląscy twórcy dla dzieci i młodzieży, wśród nich: Marcin Pałasz, Paweł Pawlak, Krystyna Śmigielska, Magdalena Zarębska, Anna Gibasiewicz, Katarzyna Grzyś-Kurka. Na spotkania zapraszamy grupy zorganizowane.  

Dlaczego warto?

Tematyka zajęć pozwoli uczestnikom bliżej poznać bogactwo regionu, ciekawe miejsca i wydarzenia. 

Organizator: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego
Więcej informacji: https://www.wbp.wroc.pl/wbp/index.php/pl/

Informacje dodatkowe:

wydarzenie otwarte niebiletowaneobowiązują zapisy 

link do strony wydarzenia: https://www.wbp.wroc.pl/wbp/pl/?option=com_content&view=article&id=5084  

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego