Karkonoski Festiwal Operowy – VII edycja 

Wstęp biletowany

paź13

Karkonoski Festiwal Operowy – VII edycja 

Wstęp biletowany

Gdzie:

Hala Widowiskowo-Sportowa PGE Turów Arena, ul. Lubańska 9a, Zgorzelec

Kiedy:

13 października 2023 r., godz. 18.00

Opis wydarzenia:

Tematem przewodnim VII edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego będzie spektakl operowy „Aida” Giuseppe Verdiego. „Aida” już w dniu prapremiery zdobyła wśród publiczności ogromną popularność, której nie utraciła do dzisiaj. Opera wyróżnia się szlachetnością melodii, świetną charakterystyką muzyczną każdej postaci, mistrzostwem techniki kompozytorskiej oraz dużą subtelnością środków muzycznego wyrazu osiągniętą mimo monumentalnych założeń. Naszym zamysłem jest przygotowanie premierowego wykonania „Aidy” w Zgorzelcu. Spektakl opierać się będzie na grze świateł i muzyki połączonej ze śpiewem operowym. 

VII Karkonoski Festiwal Operowy to święto dla melomanów wpisane w kalendarz różnorodnych wydarzeń kulturalnych Filharmonii Dolnośląskiej. Sukces wcześniejszych edycji festiwalu wskazuje na olbrzymią potrzebę organizowania takich wydarzeń w miejscach oddalonych od najbliższych centrów operowych. Celem realizacji projektu jest ukazanie twórczości muzycznej w bogatym kontekście kultury światowej, aby dotrzeć do jak najszerszego, zróżnicowanego grona słuchaczy, preferującego różne gatunki muzyczne. 

OBSADA:  

Dominik Sutowicz – Rademes 

Maria Berezovska – Amneris 

Khatuna Chokhonelidze – Aida 

David Roy – Amonastro 

Damian Konieczek – Faraon  

Filip Rutkowski – Ramfis 

Roksana Korban – Kapłanka 

Nazarii Kachala – Posłaniec 

Rafał Wróblewski – pomocnik Kapłana 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej 

Chór Teatru Wielkiego w Łodzi 

Królewski Balet Klasyczny  

Adam Keller – multimedia i scenografia  

Adam Zdunikowski – reżyseria i inscenizacja  

Marek Wroniszewski – dyrygent  

Dlaczego warto?

Sukces wcześniejszych edycji festiwalu wskazuje na olbrzymią potrzebę organizowania takich wydarzeń w miejscach oddalonych od najbliższej opery. Tym projektem chcemy umożliwić ogromnej liczbie odbiorców dostęp do kultury wysokiej. 

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie biletowane, koszt biletów od 50 do 150 . Przy zamówieniach grupowych rabat 10%. 

Link do strony wydarzenia: https://filharmonia.jgora.pl/koncert-symfoniczny,47/karkonoski-festiwal-operowy-vii-edycja-aida,3370?did=7374  

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego