„Karolak Songbook”  

Wstęp biletowany

paź

15

„Karolak Songbook”  

Wstęp biletowany

Gdzie:

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wejście od ul. Zelwerowicza 7-11

Kiedy:

15 października 2023 r., godz. 19:00

Opis wydarzenia:

Piotr Baron – jeden z najbardziej rozpoznawalnych saksofonistów polskiej sceny jazzowej – zagra w rodzinnym Wrocławiu. Kwartet saksofonisty wystąpi z premierowym programem „Karolak Songbook”. Jest to hołd dla Wojciecha Karolaka – instrumentalisty, kompozytora oraz wieloletniego współpracownika Barona. Gościem specjalnym wrocławskiego koncertu będzie Andrzej Dąbrowski. 

Podstawę koncertu „Karolak Songbook” stanowią kompozycje Wojciecha Karolaka, w tym piosenki o mocno jazzowym zabarwieniu napisane wspólnie z Marią Czubaszek.  

Piotr Baron jest instrumentalistą, kompozytorem, od ćwierćwiecza pozostaje w ścisłej czołówce ankiety „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum”. Jego muzyczne drogi przecięły się z legendarnymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie, takimi jak: Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Tomasz Stańko, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany, Eddie Henderson. 

Andrzej Dąbrowski jest wybitnym wokalistą, perkusistą, utytułowanym rajdowcem i fotografem. Jest pionierem nowoczesnej perkusji jazzowej i wraz z największymi osobowościami, takimi jak Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski czy Zbigniew Namysłowski, współtworzył historię polskiego jazzu. Wiele piosenek z jego rozrywkowego repertuaru weszło do kanonu polskiej piosenki, a takie przeboje, jak „Zielono mi”, „Przygoda z Marią” czy „Do zakochania jeden krok” zna cała Polska. 

W kwartecie Piotra Barona (saksofon tenorowy i sopranowy), obok lidera i Andrzeja Dąbrowskiego (wokal), zagrają: Michał Tokaj (fortepian), Maciej Adamczak (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja). 

Dlaczego warto?

Koncert jest premierowym wykonaniem zebranych i opracowanych przez Piotra Barona i Andrzeja Dąbrowskiego utworów Wojciecha Karolaka. Wykonawcami koncertu są wybitni artyści jazzowi, którzy na stałe wpisali się w historię polskiej muzyki jazzowej. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego