„Karolak Songbook”  

Wstęp biletowany

paź15

„Karolak Songbook”  

Wstęp biletowany

Gdzie:

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wejście od ul. Zelwerowicza 7-11

Kiedy:

15 października 2023 r., godz. 19:00

Opis wydarzenia:

Piotr Baron – jeden z najbardziej rozpoznawalnych saksofonistów polskiej sceny jazzowej – zagra w rodzinnym Wrocławiu. Kwartet saksofonisty wystąpi z premierowym programem „Karolak Songbook”. Jest to hołd dla Wojciecha Karolaka – instrumentalisty, kompozytora oraz wieloletniego współpracownika Barona. Gościem specjalnym wrocławskiego koncertu będzie Andrzej Dąbrowski. 

Podstawę koncertu „Karolak Songbook” stanowią kompozycje Wojciecha Karolaka, w tym piosenki o mocno jazzowym zabarwieniu napisane wspólnie z Marią Czubaszek.  

Piotr Baron jest instrumentalistą, kompozytorem, od ćwierćwiecza pozostaje w ścisłej czołówce ankiety „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum”. Jego muzyczne drogi przecięły się z legendarnymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie, takimi jak: Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Tomasz Stańko, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany, Eddie Henderson. 

Andrzej Dąbrowski jest wybitnym wokalistą, perkusistą, utytułowanym rajdowcem i fotografem. Jest pionierem nowoczesnej perkusji jazzowej i wraz z największymi osobowościami, takimi jak Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski czy Zbigniew Namysłowski, współtworzył historię polskiego jazzu. Wiele piosenek z jego rozrywkowego repertuaru weszło do kanonu polskiej piosenki, a takie przeboje, jak „Zielono mi”, „Przygoda z Marią” czy „Do zakochania jeden krok” zna cała Polska. 

W kwartecie Piotra Barona (saksofon tenorowy i sopranowy), obok lidera i Andrzeja Dąbrowskiego (wokal), zagrają: Michał Tokaj (fortepian), Maciej Adamczak (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja). 

Dlaczego warto?

Koncert jest premierowym wykonaniem zebranych i opracowanych przez Piotra Barona i Andrzeja Dąbrowskiego utworów Wojciecha Karolaka. Wykonawcami koncertu są wybitni artyści jazzowi, którzy na stałe wpisali się w historię polskiej muzyki jazzowej. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego