Koncert Kapeli Hałasów 

Wstęp biletowany

paź

15

Koncert Kapeli Hałasów 

Wstęp biletowany

Gdzie:

Scena im. Ludwika Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39 (widownia na scenie)

Kiedy:

15 października 2023 r., godz. 19.00

Opis wydarzenia:

Kapelę Hałasów tworzy rodzinny duet: Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla, taniec) i Alicja Choromańska-Hałas (bęben, tapan, gordon). Kapela od lat bada najciekawsze i archaiczne formy tańca, muzyki i rzemiosła naszej części Europy. Nauki pobierane u wiejskich mistrzów, poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, a przede wszystkim stała aktywność muzyczna pozwalają Kapeli Hałasów tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny i atrakcyjny dla odbiorcy.  

W ostatnich latach Hałasowie zajmują się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków oraz działalnością warsztatową. Od 2005 jako Nomadzi Kultury podróżują po Europie z tradycyjną jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane z artystami z całego świata. 

Jacek Hałas to absolwent ASP, muzykant, śpiewak, współtwórca wielu formacji muzycznych, uczestnik projektów artystyczno-muzycznych (m.in. Lautari). Współpracuje m.in. z Teatrami Cinema, Strefa Ciszy, A3, Teatrem i Scholą Węgajty. Nagrał płyty z wieloma zespołami, m.in. „Gore Gwiazda. Kolędy domowe” (2002), „A no onej górze. Ballady ludowe” (2003), „Sounds & Shadows” (2005). Hałas nagrał również solową płytę „Zegar bije. Starodawne pieśni o marnościach tego świata” (2007).  

Wydarzenie będzie częścią cyklu „Modrzejewska Dom Otwarty”, w ramach którego zapraszamy na scenę Teatru Modrzejewskiej w Legnicy najciekawsze zjawiska artystyczne z całej Polski. 

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Zadanie współfinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. 

Dlaczego warto?

Jedyny w swoim rodzaju koncert żywej muzyki, której korzenie tkwią w najbardziej archaicznych zjawiskach artystycznych naszej części Europy. Folk, który łączy przeszłość z teraźniejszością, budząc w każdym słuchaczu chęć do śpiewu i tańca. 

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie biletowane – koszt biletów 30 zł.

Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Więcej informacji: https://www.teatr.legnica.pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego