„Lot nad kukułczym gniazdem”

Wstęp biletowany

paź14

„Lot nad kukułczym gniazdem”

Wstęp biletowany

Gdzie:

Teatr Polski we Wrocławiu, Duża Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, ul. Zapolskiej 3

Kiedy:

14 października 2023 r.:
18.00–18.30 oprowadzenie po wystawie
18.30–19.00 spotkanie z reżyserem Cezarym Iberem
19.00 spektakl (130 min)

Opis wydarzenia:

Spektakl „Lot nad kukułczym gniazdem” to adaptacja bestsellerowej powieści Kena Keseya, spopularyzowanej przez film Miloša Formana. Opowieść o buncie niepokornego lekkoducha, osadzonego w szpitalu psychiatrycznym, i jego konflikcie z perfidną, manipulującą ludźmi siostrą oddziałową urasta do rozmiarów metafory totalitaryzmu. Historia o zniewoleniu jednostki i tęsknocie za wolnością, oryginalnie osadzona w Stanach Zjednoczonych w czasach bitników, hipisów, wolnej miłości i eksperymentów z LSD, w spektaklu Teatru Polskiego zostaje przeniesiona we współczesność. W przedstawieniu Cezarego Ibera oglądamy dużą część zespołu artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu, dodatkowo tancerzy w rolach pacjentów, a główną rolę Randle’a Patricka McMurphy’ego gra gościnnie Piotr Łukaszczyk. 

Teatr Polski jest największym teatrem na Dolnym Śląsku i jednym z największych w kraju. Jego przedstawienia eksponowane są w różnych miejscach Wrocławia – na Scenie Kameralnej przy ul. Świdnickiej 28, Scenie na Świebodzkim, a także Dużej Scenie, znajdującej się w głównym gmachu teatru przy Gabrieli Zapolskiej 3. Wystawa „Krótka historia długiej działalności” nie tylko przybliża historię instytucji, ale także przypomina o kulturotwórczej roli teatru i jego miejscu na mapie kulturalnego dziedzictwa Wrocławia. Wystawa przedstawia dzieje 3 scen Teatru Polskiego z jego powojennej historii. Prezentuje też wybór spektakli poprzez przytoczenie fragmentów recenzji, zdjęcia i inne materiały wizualne. Opracowanie merytoryczne: Elżbieta Małecka, Jarosław Minałto, Joanna Degler; projekt graficzny: Anna Basiak. 

Dlaczego warto?

Przedstawienie oparte jest na znanym utworze, warto jednak sprawdzić, jak zinterpretował je przedstawiciel młodego pokolenia artystów teatru. Spotkanie z reżyserem pozwoli lepiej zrozumieć ideę inscenizacji i poznać kulisy jej powstania.

Informacje dodatkowe:

Z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego przygotowaliśmy bezpłatne zaproszenia na spektakle „Lot nad kukułczym gniazdem”: 

  • 14 października, godz. 19.00 – 4 zaproszenia dwuosobowe 
  • 15 października, godz. 17.00 – 4 zaproszenia dwuosobowe 

Zaproszenia będzie można odebrać w kasie przy Dużej Scenie, ul. Gabrieli Zapolskiej 3, na hasło „Święto Województwa Dolnośląskiego”. Nie będzie możliwości ich wcześniejszego rezerwowania – kto pierwszy, ten lepszy. Termin odbioru: od 1 do 13 października. 

Organizator: Teatr Polski we Wrocławiu
Więcej informacji: https://www.teatrpolski.wroc.pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego