Obchody 35-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich 

Wstęp wolny

paź1

Obchody 35-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich 

Wstęp wolny

Gdzie:

Kościół garnizonowy, ul. Świętej Elżbiety 1/2, Wrocław

Kiedy:

1 października 2023 r., godz. 13:00

Opis wydarzenia:

W tym roku Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich obchodzi jubileusz 35 lat bardzo ważnej społecznej pracy, której celem jest zachowanie w pamięci i przekazanie młodym pokoleniom dziedzictwa kulturowego przodków. Centralne obchody naszego jubileuszu organizujemy we Wrocławiu – miejscu dla nas szczególnym, o którym kiedyś mówiono, że jest drugim Lwowem. To tutaj się zaczęła nasza historia i to tutaj chcemy ją kontynuować.  

Program obchodów obejmuje mszę św., koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Jadwigi Wrońskiej-Madej oraz występy chóru kameralnego Piastuny z Wrocławia i zespołu Tyligentne Batiary z Bytomia. 

Tegoroczne obchody 35-lecia powstania TMLiKPW są wyjątkowe. Podkreślają – szczególnie w czasie działań wojennych na Ukrainie – wagę upamiętniania zapomnianej i zakazanej przez lata historii narodu polskiego na Kresach. Towarzystwo przygotowało więc pamiątki z okazji wydarzenia – limitowaną serię medali okolicznościowych oraz bezcenne wydanie „Atlasu Kresów” Adama Dylewskiego.  

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (TMLiKPW) powstało we Wrocławiu we wrześniu 1988 r. Po prawie 50 latach wymuszonego milczenia mogliśmy głośno mówić o tym, co mieliśmy w sercach. Głównym zadaniem TMLiKPW jest upowszechnianie wiedzy o dziejach Lwowa i Kresów Wschodnich. Towarzystwo jest najstarszą i największą organizacją w kraju zrzeszającą Kresowian. Ma 52 oddziały w całej Polsce, w tym 8 na terenie Dolnego Śląska. Do TMLiKPW należy ponad 3 tys. osób pochodzących z Kresów lub o korzeniach kresowych, a także osoby, którym bliskie jest dziedzictwo historyczne i kulturowe Lwowa i Kresów Wschodnich. 

Dlaczego warto?

Z każdym dniem odchodzą osoby, które są powiernikami tradycji kresowej. Członkom TMLiKPW zależy więc na nagłośnianiu problematyki kresowej oraz kultywowaniu jej.  

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie otwarte niebiletowane.

Link do strony wydarzenia: https://tmlikpw-zarzadglowny.pl   

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego