Obchody 35-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich 

Wstęp wolny

paź

1

Obchody 35-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich 

Wstęp wolny

Gdzie:

Kościół garnizonowy, ul. Świętej Elżbiety 1/2, Wrocław

Kiedy:

1 października 2023 r., godz. 13:00

Opis wydarzenia:

W tym roku Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich obchodzi jubileusz 35 lat bardzo ważnej społecznej pracy, której celem jest zachowanie w pamięci i przekazanie młodym pokoleniom dziedzictwa kulturowego przodków. Centralne obchody naszego jubileuszu organizujemy we Wrocławiu – miejscu dla nas szczególnym, o którym kiedyś mówiono, że jest drugim Lwowem. To tutaj się zaczęła nasza historia i to tutaj chcemy ją kontynuować.  

Program obchodów obejmuje mszę św., koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Jadwigi Wrońskiej-Madej oraz występy chóru kameralnego Piastuny z Wrocławia i zespołu Tyligentne Batiary z Bytomia. 

Tegoroczne obchody 35-lecia powstania TMLiKPW są wyjątkowe. Podkreślają – szczególnie w czasie działań wojennych na Ukrainie – wagę upamiętniania zapomnianej i zakazanej przez lata historii narodu polskiego na Kresach. Towarzystwo przygotowało więc pamiątki z okazji wydarzenia – limitowaną serię medali okolicznościowych oraz bezcenne wydanie „Atlasu Kresów” Adama Dylewskiego.  

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (TMLiKPW) powstało we Wrocławiu we wrześniu 1988 r. Po prawie 50 latach wymuszonego milczenia mogliśmy głośno mówić o tym, co mieliśmy w sercach. Głównym zadaniem TMLiKPW jest upowszechnianie wiedzy o dziejach Lwowa i Kresów Wschodnich. Towarzystwo jest najstarszą i największą organizacją w kraju zrzeszającą Kresowian. Ma 52 oddziały w całej Polsce, w tym 8 na terenie Dolnego Śląska. Do TMLiKPW należy ponad 3 tys. osób pochodzących z Kresów lub o korzeniach kresowych, a także osoby, którym bliskie jest dziedzictwo historyczne i kulturowe Lwowa i Kresów Wschodnich. 

Dlaczego warto?

Z każdym dniem odchodzą osoby, które są powiernikami tradycji kresowej. Członkom TMLiKPW zależy więc na nagłośnianiu problematyki kresowej oraz kultywowaniu jej.  

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie otwarte niebiletowane.

Link do strony wydarzenia: https://tmlikpw-zarzadglowny.pl   

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego