Wykład i wystawa „Piwo w Karkonoszach” 

Wstęp wolny

paźgru

14-31

Wykład i wystawa „Piwo w Karkonoszach” 

Wstęp wolny

Gdzie:

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
ul. 11 Listopada 23, 58-580 Szklarska Poręba

Kiedy:

Wykład: 14 października 2023 r., godz. 15.00-16.30
Wystawa „Piwo w Karkonoszach" – od 14 października do końca 2023 r.

Opis wydarzenia:

Podczas wykładu chcemy przybliżyć turystom barwną historię produkcji i spożycia piwa oraz likierów w Karkonoszach. Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa „Piwo w Karkonoszach”, która pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu (oddział w Jeleniej Górze).  

Wykład przedstawi losy warzenia piwa, historię browarów oraz ludzi i procesów związanych z tym napojem na ziemiach jeleniogórskich od XIV w. do czasów po drugiej wojnie światowej. Powiemy o historii staniszowskiego Stonsdorfera. Ten likier ziołowy produkowany jest w naszym regionie od 1801 r. do dziś – za sprawą gorzelnika i piwowara Christian Gottlieba Kornera przybyłego z Paryża, w którym poznał najnowsze metody destylacji najlepszych paryskich likierów. Nawiążemy również do historii biesiad piwnych w Szklarskiej Porębie z XIX i XX w. oraz tutejszej kolonii artystycznej, która raczyła się owymi trunkami pod Szrenicą.

Dlaczego warto?

Wydarzenie jest ciekawe ze względu na interesującą historię browarnictwa na Dolnym Śląsku – regionu wyjątkowego pod względem liczby browarów oraz firm produkujących lokalne specjały, takie jak staniszowski likier ziołowy Stonesdorfer. 

Informacje dodatkowe:

Organizator: Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
Więcej informacji: http://www.muzeumdomhauptmannow.pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego