Poszukiwanie minerałów z warsztatami

Wstęp biletowany

paź

10

Poszukiwanie minerałów z warsztatami

Wstęp biletowany

Gdzie:

Kopalnia Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach - Podziemna Trasa Edukacyjna.
Szklary Huta, pow. ząbkowicki.
Zjazd z drogi DK 8 w centrum Szklary Huta, naprzeciw czarnej hałdy.

Kiedy:

Wtorek, 10 października 2023 r.

Opis wydarzenia:

W ramach zwiedzania kopalni, turyści będą mogli skorzystać z wyznaczonych w podziemnym wyrobisku miejsc, z których pobiorą sobie ściśle określone ilości skał i minerałów, a następnie po omówieniu z nami znalezisk zabiorą trofea ze sobą na pamiątkę.

Wykorzystamy młotki i lupę.

W naszej kopalni znajduje się ponad 81 różnych minerałów, co sprawia, że kopalnia jest ewenementem w Europie.

Słyniemy przede wszystkim z zielonego Chryzoprazu, nazywanego Dolnośląskim Zielonym Złotem i uznanym za najpiękniejszą odmianę tego kamienia w świecie.

W wyrobisku zobaczymy też, a może i znajdziemy dla nas Opale, Chalcedony i Karneole - minerały jubilerskie, wyjątkowej jakości.

Młotkami już stukamy i na warsztaty ZAPRASZAMY!

Dlaczego warto?

Ogromna ilość występujących w naszej kopalni minerałów wprawi Was w zachwyt. Zwiedzając kopalnię i uczestnicząc w warsztatach z rozpoznawania minerałów, poznacie profesję górniczą i geologiczną. W przystępny dla wszystkich sposób objaśnimy zagadnienia ewolucji geologicznej Masywu Szklar i omówimy szereg występujących u nas minerałów.

Informacje dodatkowe:

Zwiedzanie kopalni z warsztatami jest płatne.

Godziny wejść, cennik na naszej oficjalnej stronie: www.kopalniaszklary.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego