Rajd Przez Bory 

Wstęp wolny

paź

21

Rajd Przez Bory 

Wstęp wolny

Gdzie:

Ostoja turystyczno-przyrodnicza „ASUAN” w Borach Dolnośląskich

Kiedy:

21 października 2023 r.

Opis wydarzenia:

Jednodniowy rajd harcersko-rodzinny w Borach Dolnośląskich w okolicach ostoi przyrodniczo-turystycznej Asuan, podczas którego uczestnicy zmierzą się z zadaniami z zakresu terenoznawstwa. Zdobędą wiedzę o terenie, poznają ciekawostki dotyczące okolicy, ale i całego Dolnego Śląska. Po przybyciu na miejsce – wspólne gry, zabawy i zadania dotyczące wiedzy zdobytej w trakcie marszu oraz ognisko z kiełbaskami. 

Rajd Przez Bory to wydarzenie dla młodzieży i rodziców, wykorzystujący umiejętności posługiwania się mapą i kompasem, orientowania w terenie, ale także współpracy. Wydarzenie przybliża walory turystyczne okolic Borów Dolnośląskich, jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce. Bory Dolnośląskie znane są z obfitości flory, w szczególności grzybów i jagód. Duża powierzchnia i odległość od skupisk ludzkich sprawiają również, że bory są siedliskiem wielu ciekawych gatunków ptaków i ssaków. Spotkać można tu nawet wilki. Poza ciekawą geografią, bory są również ciekawym miejscem pod względem społecznym, przenikają się tu bowiem dwie kultury – łużycka i śląska, co można obserwować m.in. na obiektach architektonicznych.  

Udział w wydarzeniu pozwala na:  

- poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych regionu, 

- sprawdzenie swoich możliwości fizycznych,  

- wzmocnienie więzi w grupie rówieśniczej, 

- zdobycie wiedzy w zakresie przyrodoznawstwa, szeroko rozumianej turystyki, 

- zdobywanie umiejętności poprzez realizację wymagań na harcerskie stopnie i sprawności (takie jak: przyrodnik, leśnik, zielarz, przyjaciel zwierząt, przyjaciel roślin) rozwijające w młodzieży wrażliwość na otoczenie, 

- zdobywanie umiejętności poprzez realizację wymagań na harcerskie sprawności (takie jak kartograf) skupiające się na orientowaniu się w terenie poprzez korzystanie z przyrządów, m.in. busoli, map. 

Impreza jest częścią projektu „Wspaniały i tajemniczy Dolny Śląsk”, realizowanego przez Chorągiew Dolnośląską Związek Harcerstwa Polskiego.  

Informacje dodatkowe:

wydarzenie otwarte, niebiletowane, obowiązują zapisy pod adresem: boleslawiec@zhp.pl  

  

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego