REZERWAT KACZAWSKIEGO DZIEDZICTWA NA DOLNYM ŚLĄSKU

Wstęp wolny

paź

14

REZERWAT KACZAWSKIEGO DZIEDZICTWA NA DOLNYM ŚLĄSKU

Wstęp wolny

Gdzie:

EKOMUZEUM TKACTWA I BARWIENIA NATURALNEGO
CHROŚNICA 67A , 58-521 JEŻÓW SUDECKI
Miejsce odbywania się warsztatów i punkt startowy wycieczek.

Kiedy:

sobota, 14 października 2023 r.
10.00-15.00 WYCIECZKA ROWEROWA „Szachulcowa wycieczka”
10.30-13.30 SPACER LEŚNY „Kąpiele leśne - niezwyczajny spacer po lesie”
11.00-14.00 WARSZTAT Z NATURALNEGO BARWI „Kaczawski batik„
13.00-16.00 WARSZTATY WIKLINIARSKI „Plecenie z sensem”
15.00-18.00 WARSZTATY TKACKI „ Od krajki po dywanik”

Opis wydarzenia:

Zaplanowane wycieczki oraz warsztaty pozwolą odkryć i poznać przyrodę, atrakcje i unikalne dziedzictwo kultury regionu Gór i Pogórza Kaczawskiego.

  • WYCIECZKA ROWEROWA „Szachulcowa wycieczka”

Wycieczka elektrycznymi rowerami z podróżnikiem Robertem Maciągiem po Krainie Wygasłych Wulkanów. Zabierze Was na przygodę po kaczawskich wulkanach, opowie o szachulcowej architekturze i utopiach związanych z tym regionem.

  • SPACER LEŚNY „Kąpiele leśne - niezwyczajny spacer po lesie” z dyplomowanymi zielarzami Martą i Maciejem Zawierucha.

Spacer po lesie to świetna forma relaksu i odstresowania. Skupimy się na pozytywnych doświadczeniach związanych z lasem, takich jak widoki, dźwięki, zapachy i dotyk natury. Będziemy również snuli opowieści o roślinach i ich właściwościach leczniczych.

  • WARSZTAT Z NATURALNEGO BARWIENIA „Kaczawski batik” z ekspertką w dziedzinie naturalnego barwienia dr Katarzyna Schmidt-Przewoźna.

W ramach warsztatów przedstawiona zostanie historia i technologia batiku. A następnie każdy z uczestników będzie wykonywał swoją autorską pracę, którą będzie mógł zabrać ze sobą.

  • WARSZTATY WIKLINIARSKI „Plecenie z sensem” z plecionkarką Bogusławą Mróz.

Program warsztatów umożliwia poznanie w praktyce podstawowych splotów plecionkarskich, rozwinięcie umiejętności, pobudzenie wyobraźni plastycznej i przestrzennej poprzez techniki plecionkarskie.

  • WARSZTATY TKACKIE „ Od krajki po dywanik” prowadzące Joanna Wojtko i Monika Wizła.

Na warsztacie będziemy pracować tradycyjną techniką tabliczek - bardko, która pozwala na tworzenie wyjątkowych geometrycznych wzorów na pasach. Podczas spotkania każdy uczestnik, będzie mógł również utkać dywanik na tradycyjnym warsztacie tkackim.

Dlaczego warto?

Wszystkie wydarzenia prowadzone są przez specjalistów z danej dziedziny i ludzi wielkiej pasji.

Zaplanowane wycieczki oraz warsztaty pozwolą odkryć i poznać przyrodę, atrakcje i unikalne dziedzictwo kultury regionu Gór i Pogórza Kaczawskiego.

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie otwarte/ niebiletowane/

obowiązują zapisy pod adresem fundacjamazelan@o2.pl

strona organizatora: Facebook

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego