Rezydencje szlacheckie Dolnego Śląska / zespoły parkowo-pałacowe

Wstęp wolny

paź20

Rezydencje szlacheckie Dolnego Śląska / zespoły parkowo-pałacowe

Wstęp wolny

Gdzie:

CAL Centrum Aktywności Lokalnej. ul. Chopina, budynek siedziba Rady Osiedla Zacisze Zalesie Szczytniki

Kiedy:

piątek, 20 października 2023 r.

Opis wydarzenia:

W statystycznym opisie Śląska z 1845 r. Johann Georg Knie wymienia niemal 1300 miejscowości, w których znajdowały się pałace lub siedziby ziemiańskie zlokalizowane na obszarze Dolnego Śląska, ziemi kłodzkiej i pruskiej części Górnych Łużyc (R. Łuczyński 2016). Od czasu zakończenia drugiej wojny światowej do dzisiaj w różnym stanie zachowała się niespełna połowa zinwentaryzowanych wówczas obiektów.

Pałac to reprezentacyjna budowla mieszkalna – w odróżnieniu od zamku - pozbawiona walorów obronnych. Pierwotnie siedziby rezydencjonalne Dolnego Śląska powstawały w oparciu o przebudowę istniejących założeń zamków, które nie miały militarnego znaczenia, ufortyfikowanych dworów, czy rozplanowane zostały w oparciu o założenia dworów mieszkalnych.

Obiekty rezydencjonalne powstawały przy majątkach ziemskich, były siedzibą dóbr wokół której skupiało się kilka folwarków, pałac był centrum administracyjnym, kulturalnym majątku. Rezydencje to główna siedziba właściciela, były również siedziby zarządcy. Pałace pełniły rolę podmiejskich rezydencji oraz miejskich siedzib reprezentacyjnych.

Prezentacja pokaże wybrane rezydencje oraz przypałacowe założenia ogrodowe, ponadto wyróżni przykłady najlepiej przeprowadzonych rewitalizacji zespołów parkowo-pałacowych.

Dlaczego warto?

Tematyczne wystąpienia z pokazem multimedialnym o charakterze popularno-naukowym

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie otwarte obowiązują zapisy pod nr. tel. 604 94 89 81 wyłącznie SMS

Strona organizatora: Zakochaj się w Polsce – Zwiedzanie z przewodnikiem, wycieczki krajoznawcze (zakochajsiewpolsce.org)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego