„Święta Jadwiga – perła Śląska” 

Wstęp wolny

paź22

„Święta Jadwiga – perła Śląska” 

Wstęp wolny

Gdzie:

Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej, ul. Jana Pawła II 3, 55-100 Trzebnica

Kiedy:

Opis wydarzenia:

Koncert ma przypomnieć odbiorcom, że teraźniejszość i przyszłość możemy budować przede wszystkim w oparciu o szacunek dla przeszłości; w oparciu o pamięć, która czci wielkich narodowych bohaterów, ale także ludzi, którzy polską tożsamość budowali w małych społecznościach. Takie wybitne postacie posiada również Trzebnica. Święto Województwa oraz rocznica związana ze Świętą Jadwigą to nierozerwalnie połączone wydarzenia. Dziś jesteśmy świadkami, jak piękna tradycja pielgrzymowania do Trzebnicy przetrwała kolejne lata, a kult świętej Jadwigi, mimo zmieniających się czasów, trwa i inspiruje kolejne pokolenia.  

Koncert „Święta Jadwiga – perła Śląska” ubogaca nie tylko muzyką. Przede wszystkim pozwala słuchaczom poznać polskie dziedzictwo kulturowe, poprzez muzycznie przedstawioną historię św. Jadwigi – patronki Śląska. Data koncertu wiąże się z 780. rocznicą śmierci św. Jadwigi (zmarła 14/15 października 1243 r. w Trzebnicy). Patronka uroczystości to postać silnie związana z Dolnym Śląskiem, całe swoje życie poświęciła tej ziemi i jej mieszkańcom. Zasłynęła z wielkiej pobożności i czynów miłosierdzia. Wspierała szkołę katedralną we Wrocławiu i ufundowała klasztor sióstr cysterek w Trzebnicy. Obecnie św. Jadwiga czczona jest jako patronka Śląska, Polski i Europy, a także jako patronka pojednania, szczególnie między narodami. Symbolika tego wyjątkowego święta łączy wszystkich mieszkańców regionu; przez cały październik uczestniczymy w różnych wydarzeniach z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego.

Dlaczego warto?

Koncert z udziałem znakomitych solistów będzie finałem Dni Jadwiżańskich w Trzebnicy i odbędzie się w niezwykłym wnętrzu trzebnickiego sanktuarium.

Informacje dodatkowe:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego