„Symfonia Pokoju” – prawykonanie  

Wstęp wolny

paź6

„Symfonia Pokoju” – prawykonanie  

Wstęp wolny

Gdzie:

Kościół Pokoju, pl. Pokoju 6, 58-100 Świdnica

Kiedy:

6 października 2023 r., piątek, godz. 18.30, czas trwania: ok. 1,5 godziny

Opis wydarzenia:

Podczas uroczystego koncertu organowego w Kościele Pokoju w Świdnicy (zabytku UNESCO) swoją światową premierę będzie miała „Symfonia Pokoju” wrocławskiego kompozytora Mateusza Ryczka. Utwór, stworzony specjalnie z myślą o niezwykłych organach firmy Schlag i Synowie znajdujących się w tej świątyni, jest efektem stypendium twórczego przyznanego kompozytorowi przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Utwór wykona Zuzanna Bator ze Świdnicy, koncertująca organistka i ubiegłoroczna stypendystka Marszałka, której kompozytor zadedykował dzieło.  

Kompozycja jest trzyczęściowym, monumentalnym utworem. Gigantyczne możliwości ponad 60-głosowych symfonicznych organów Kościoła Pokoju skłoniły Mateusza Ryczka do skomponowania nowoczesnego utworu, który nawiązuje do wielkiej symfoniki organowej rozmachem formy i wolumenem brzmienia. Jednak symfonia nie jest kompozycją anachroniczną. Wykorzystuje zdobycze języka muzycznego rozwijanego przez kompozytora od lat. Wyrafinowanie brzmieniowe będzie połączone z klarownym i komunikatywnym przekazem.  

Tytuł i przesłanie utworu zostały zainspirowane miejscem prawykonania i jego historią, a także obecną sytuacją związaną z wojną w Ukrainie. Będzie to rodzaj medytacji i refleksji, życzenia i wołania o pokój, które ma szansę mocno rezonować w tym szczególnym miejscu.  

Koncert zwieńczy jesienną część Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Ch. Schlaga, organizowanego przez Fundację Dobrej Muzyki. Wydarzenie będzie więc jednocześnie stanowiło huczny finał sezonu artystycznego.  

Dlaczego warto?

Będzie to arcydolnośląskie wydarzenie: koncert eksponujący wielowiekowe muzyczne dziedzictwo regionu oraz jego współczesną kulturę, współtworzoną przez działania artystyczne mieszkańców. Razem stanowią muzyczne bogactwo i różnorodność Dolnego Śląska. 

Informacje dodatkowe:

Wstęp na wydarzenie bezpłatny.

Organizator: Fundacja Dobrej Muzyki
Więcej informacji: https://fundacjadobrejmuzyki.pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego