Szafa gra – scenografie i kostiumy Małgorzaty Bulandy
Wstęp wolny
paźgru
11-31




Szafa gra – scenografie i kostiumy Małgorzaty Bulandy
Wstęp wolny
Gdzie:
Scena im. Ludwika Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy oraz cały teatr, Rynek 39
Kiedy:
Wernisaż wystawy – 11 października 2023 r., godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do końca 2023 r.
Opis wydarzenia:
Małgorzata Bulanda – scenograf i kostiumograf – ma na swoim koncie ponad sto przedstawień na scenach polskich i zagranicznych. Jest współtwórczynią najbardziej znanych inscenizacji Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie pracuje od 1993 r., oraz współautorką koncepcji „legnickiego” grania w zrujnowanych, nieteatralnych przestrzeniach. Pracowała z takimi reżyserami, jak Jacek Głomb, Przemysław Wojcieszek, duet PiK, Paweł Palcat, Paweł Kamza, Lech Raczak, Robert Talarczyk. Dramatyzowany pokaz jej kostiumów pt. „Sen Szekspira” prezentowano na Międzynarodowej Wystawie Scenograficznej Prague Quadriennale 2003 oraz na VIII Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2004). W 2015 r. przygotowała wystawę „Spektakl w obiektywie miasta” w Muzeum Śląskim – Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach. Za swą twórczość otrzymała nagrody na ogólnopolskich konkursach i festiwalach.
O wystawie „Szafa gra” Małgorzata Bulanda napisała: „Wchodzimy do pracowni teatralnych, do magazynów pełnych przedmiotów, które kiedyś były kluczem do wypowiadanych na scenie słów. To Świat Zagadka. Przestrzeń bez mapy i we mgle. Labirynt. Z tych spacerów oraz pościgów za przedmiotami, którym można było nadać inny sens, by znów były potrzebne na Scenie, powstał pomysł wystawy. Manekin, leżące na stercie blachy, które kiedyś były ścianą pałacu cara, folia malarska, drut, stary piorunochron wygięty przez upadek z dachu, tektura, fantastyczne wielkie żarówki ze starych reflektorów. Wystarczy wyciągnąć rękę i połączyć. Kluczem są Słowa. Stoją obok siebie, każde ze swoją historią, już gotowe. Za chwilę będą na scenie”.
Dlaczego warto?
Scenografia i kostiumy Małgorzaty Bulandy to wyjątkowe zjawisko artystyczne. Nie tylko współtworzą znaczenia spektaklu teatralnego, ale są też oryginalną, pobudzającą wyobraźnię formą sztuki wizualnej, nadającą nowe życie „zwykłym” przedmiotom.
Informacje dodatkowe:
Wydarzenie otwarte – niebiletowane, nie obowiązują zapisy.
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Więcej informacji: https://www.teatr.legnica.pl/
ZOBACZ RÓWNIEŻ
GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany
9. Festiwal Filmowy Spektrum
Świdnica
paźpaź
24-29
Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany
XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza
Wrocław
paźpaź
27-28
Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany
„12 Prac Marii Byrd”
Wałbrzych
paźpaź
27-29
Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny
Narodowe Święto Grecji OXI
Wrocław
paźpaź
28-29
Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany
XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska
Wrocław
paź
28
Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny
Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach
Kowary
paź
28
Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny
Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada
Wrocław
paź
28
Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny
Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca
Smolec
paź
28
Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny
Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka
Kowary
paź
29
Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!
Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego