Szafa gra – scenografie i kostiumy Małgorzaty Bulandy 

Wstęp wolny

paź11
gru31

Szafa gra – scenografie i kostiumy Małgorzaty Bulandy 

Wstęp wolny

Gdzie:

Scena im. Ludwika Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy oraz cały teatr, Rynek 39

Kiedy:

Wernisaż wystawy – 11 października 2023 r., godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do końca 2023 r.

Opis wydarzenia:

Małgorzata Bulanda – scenograf i kostiumograf – ma na swoim koncie ponad sto przedstawień na scenach polskich i zagranicznych. Jest współtwórczynią najbardziej znanych inscenizacji Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie pracuje od 1993 r., oraz współautorką koncepcji „legnickiego” grania w zrujnowanych, nieteatralnych przestrzeniach. Pracowała z takimi reżyserami, jak Jacek Głomb, Przemysław Wojcieszek, duet PiK, Paweł Palcat, Paweł Kamza, Lech Raczak, Robert Talarczyk. Dramatyzowany pokaz jej kostiumów pt. „Sen Szekspira” prezentowano na Międzynarodowej Wystawie Scenograficznej Prague Quadriennale 2003 oraz na VIII Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2004). W 2015 r. przygotowała wystawę „Spektakl w obiektywie miasta” w Muzeum Śląskim – Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach. Za swą twórczość otrzymała nagrody na ogólnopolskich konkursach i festiwalach. 

O wystawie „Szafa gra” Małgorzata Bulanda napisała: „Wchodzimy do pracowni teatralnych, do magazynów pełnych przedmiotów, które kiedyś były kluczem do wypowiadanych na scenie słów. To Świat Zagadka. Przestrzeń bez mapy i we mgle. Labirynt. Z tych spacerów oraz pościgów za przedmiotami, którym można było nadać inny sens, by znów były potrzebne na Scenie, powstał pomysł wystawy. Manekin, leżące na stercie blachy, które kiedyś były ścianą pałacu cara, folia malarska, drut, stary piorunochron wygięty przez upadek z dachu, tektura, fantastyczne wielkie żarówki ze starych reflektorów. Wystarczy wyciągnąć rękę i połączyć. Kluczem są Słowa. Stoją obok siebie, każde ze swoją historią, już gotowe. Za chwilę będą na scenie”. 

Dlaczego warto?

Scenografia i kostiumy Małgorzaty Bulandy to wyjątkowe zjawisko artystyczne. Nie tylko współtworzą znaczenia spektaklu teatralnego, ale są też oryginalną, pobudzającą wyobraźnię formą sztuki wizualnej, nadającą nowe życie „zwykłym” przedmiotom. 

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie otwarte – niebiletowane, nie obowiązują zapisy.

Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Więcej informacji: https://www.teatr.legnica.pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego