Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Wstęp za zaproszeniem

paź

16

Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Wstęp za zaproszeniem

Gdzie:

Opera Wrocławska; ul. Świdnicka 35, 50-066 Wrocław

Kiedy:

16 października 2023 r., godzina 12:00 – 15:00

Opis wydarzenia:

Podczas uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z okazji 13. Święta i Jubileuszu 25-lecia Województwa Dolnośląskiego uhonorowani zostaną twórcy kultury, nauki i sztuki, min. tytułami CIVI Honorario, Nagrodami Kulturalnymi SILESIA, Nagrodą Marszałka za szczególne osiągnięcia dla regionu, Złotymi Odznakami Honorowymi.

Święto Województwa Dolnośląskiego zostało ustanowione w 2010 roku i obchodzone jest w dniu św. Jadwigi, patronki regionu, 16 października. Święto i jego symbolika łączy wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska, który jest naszym wspólnym dobrem.

Jak co roku, w ramach obchodów, samorządowe władze regionu spotkają się tym razem w Operze Wrocławskiej. Uhonorowani zostaną zasłużeni dla naszego regionu twórcy kultury, nauki i sztuki. Nadane zostaną tytuły Honorowym Obywatelom - CIVI Honorario. Wręczone zostaną Dolnośląskie Nagrody Kulturalne SILESIA twórcom dzieł artystycznych, wydarzeń i projektów kulturalnych, które w sposób szczególny wnoszą wkład w rozwój kultury Dolnego Śląska, promując region w Polsce i poza granicami kraju. Wręczona zostanie Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, która przyznawana jest za szczególne osiągnięcia dla regionu, a także Złote Odznaki Honorowe zasłużonym dla Województwa Dolnośląskiego, przyznawane za zasługi dla rozwoju oraz promowania Województwa Dolnośląskiego w kraju i na świecie. Przewidziana jest również część artystyczna w wykonaniu muzyków Opery Wrocławskiej.

Dlaczego warto?

To szczególny dzień, który jest okazją do integracji mieszkańców, wyróżnienia osób działających na rzecz regionu. Możliwość zapoznania się z osiągnięciami samorządu województwa oraz okazja do umacniania dolnośląskiej tożsamości regionalnej.

Informacje dodatkowe:

Uczestnictwo w wydarzeniu na podstawie zaproszeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego