Wręczenie Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego w zakresie konserwacji zabytków i seminarium poświęcone tej problematyce 

Wstęp wolny

paź

19

Wręczenie Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego w zakresie konserwacji zabytków i seminarium poświęcone tej problematyce 

Wstęp wolny

Gdzie:

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, ul. Kłodzka 42

Kiedy:

19 października 2023 r., godz. 10.00-14.00

Opis wydarzenia:

Po raz drugi zostaną wręczone trzy Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury – w zakresie konserwacji zabytków. 

W roku 2023 doceniono wkład trzech fundacji działających na rzecz zabytków oraz lokalnych społeczności: 

  1. Fundacja Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Wsi Polskiej, zarządzająca barokowym zespołem pałacowo-parkowym w Dalkowie, gm. Gaworzyce.  
  1. Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU, zarządzająca dawnym sanatorium „Grunwald” i innymi obiektami zabytkowymi w Sokołowsku, gm. Mieroszów.  
  1. Fundacja „Europejska Perła Baroku”, wspierająca działania na rzecz opactwa cystersów w Krzeszowie.  

Wręczeniu Nagród towarzyszyć będzie seminarium poświęcone problematyce zabytków: „Skuteczne zarządzanie zabytkiem – dobre praktyki na dolnośląskich przykładach". 

Lista referatów: 

  1. Dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa – wystąpienie na temat standardów ochrony zabytków.  
  1. Dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków – wystąpienie na temat programów NIKZ.  
  1. Europejska Strategia 21 jako wyznacznik trendów w zarządzaniu dziedzictwem.  
  1. Zarządzanie zabytkami sakralnymi (przykład wieloletniej konserwacji i przywracania do użytkowania kościoła w Żórawinie – od kościoła nieużytkowanego, opuszczonego do lokalnego centrum życia kulturalnego). 
  1. Od ruiny do obiektu, który sprawnie funkcjonuje (przykład rewitalizacji obiektów zabytkowych, np. po PGR-ach, i przywracania im funkcji społecznych).  

Dlaczego warto?

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Więcej informacji: https://umwd.dolnyslask.pl/

Podczas wręczenia Nagród Marszałka Województwa Dolnośląskiego zostaną zaprezentowane organizacje pozarządowe wyróżniające się działaniami na rzecz zabytków. Tematyka seminarium przybliży ciekawe zagadania związane z ochroną zabytków.  

Informacje dodatkowe:

wydarzenie otwarteniebiletowane 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego