Wręczenie Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego w zakresie konserwacji zabytków i seminarium poświęcone tej problematyce 

Wstęp wolny

paź19

Wręczenie Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego w zakresie konserwacji zabytków i seminarium poświęcone tej problematyce 

Wstęp wolny

Gdzie:

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, ul. Kłodzka 42

Kiedy:

19 października 2023 r., godz. 10.00-14.00

Opis wydarzenia:

Po raz drugi zostaną wręczone trzy Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury – w zakresie konserwacji zabytków. 

W roku 2023 doceniono wkład trzech fundacji działających na rzecz zabytków oraz lokalnych społeczności: 

  1. Fundacja Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Wsi Polskiej, zarządzająca barokowym zespołem pałacowo-parkowym w Dalkowie, gm. Gaworzyce.  
  1. Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU, zarządzająca dawnym sanatorium „Grunwald” i innymi obiektami zabytkowymi w Sokołowsku, gm. Mieroszów.  
  1. Fundacja „Europejska Perła Baroku”, wspierająca działania na rzecz opactwa cystersów w Krzeszowie.  

Wręczeniu Nagród towarzyszyć będzie seminarium poświęcone problematyce zabytków: „Skuteczne zarządzanie zabytkiem – dobre praktyki na dolnośląskich przykładach". 

Lista referatów: 

  1. Dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa – wystąpienie na temat standardów ochrony zabytków.  
  1. Dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków – wystąpienie na temat programów NIKZ.  
  1. Europejska Strategia 21 jako wyznacznik trendów w zarządzaniu dziedzictwem.  
  1. Zarządzanie zabytkami sakralnymi (przykład wieloletniej konserwacji i przywracania do użytkowania kościoła w Żórawinie – od kościoła nieużytkowanego, opuszczonego do lokalnego centrum życia kulturalnego). 
  1. Od ruiny do obiektu, który sprawnie funkcjonuje (przykład rewitalizacji obiektów zabytkowych, np. po PGR-ach, i przywracania im funkcji społecznych).  

Dlaczego warto?

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Więcej informacji: https://umwd.dolnyslask.pl/

Podczas wręczenia Nagród Marszałka Województwa Dolnośląskiego zostaną zaprezentowane organizacje pozarządowe wyróżniające się działaniami na rzecz zabytków. Tematyka seminarium przybliży ciekawe zagadania związane z ochroną zabytków.  

Informacje dodatkowe:

wydarzenie otwarteniebiletowane 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego