Wycieczka „Dolnośląskim Szlakiem Zabytków Techniki” 

Wstęp wolny

paź14

Wycieczka „Dolnośląskim Szlakiem Zabytków Techniki” 

Wstęp wolny

Gdzie:

Wyjazd autokarem z Leszczyńca do oddalonego o 40 km Wałbrzycha

Kiedy:

14 października 2023 r., godz. 8.00-17.00

Opis wydarzenia:

Wycieczka, w ramach której 50 uczestników odwiedzi atrakcje w ramach biletu „Explore Wałbrzych”.  Zwiedzanie zacznie się od Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Jest to największy zespół górniczych budowli naziemnych w tej części Europy, z unikatowymi zabytkami. Były górnik, a obecnie przewodnik, zabierze uczestników na 2,5 km trasę kopalnianych budowli i zakamarków. Zwiedzimy wieżę widokową liczącą 25 m, z której rozciąga się fantastyczny widok na kopalnię i panoramę Wałbrzycha.  

Dalszym etapem zwiedzania będzie Muzeum Porcelany liczące ponad 100 lat historii, gdzie zobaczymy ponad 10 tys. eksponatów i najbogatszą kolekcję porcelany śląskiej. Muzeum to również wystawa desingu polskiej ceramiki z lat 50. i 60. XX wieku.  

Kolejnym punktem zwiedzania będzie zamek Książ, jeden z największych i najważniejszych zabytków w Polsce, który posiada ponad 400 pomieszczeń.  

Ostatnim etapem zwiedzania będzie palmiarnia – miejsce, które zachwyca bogactwem flory liczącej 200 gatunków roślin. Palmiarnia wyróżnia się wnętrzem z tufu wulkanicznego sprowadzonego z wulkanu To także dom dla żółwi, ryb i lemurów.  

Dlaczego warto?

Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki to lekcja historii z dziedziny turystyki. W kompleksie poprzemysłowym zawiera się wiedza o historii i kulturze górnictwa węglowego, jak również o przemyśle ceramicznym na Dolnym Śląsku.  

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie otwarte, biletowane, obowiązują zapisy pod numerem tel. 510 821 759 (Teresa Ciszek)  

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego