Wycieczka „Dolnośląskim Szlakiem Zabytków Techniki” 

Wstęp wolny

paź

14

Wycieczka „Dolnośląskim Szlakiem Zabytków Techniki” 

Wstęp wolny

Gdzie:

Wyjazd autokarem z Leszczyńca do oddalonego o 40 km Wałbrzycha

Kiedy:

14 października 2023 r., godz. 8.00-17.00

Opis wydarzenia:

Wycieczka, w ramach której 50 uczestników odwiedzi atrakcje w ramach biletu „Explore Wałbrzych”.  Zwiedzanie zacznie się od Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Jest to największy zespół górniczych budowli naziemnych w tej części Europy, z unikatowymi zabytkami. Były górnik, a obecnie przewodnik, zabierze uczestników na 2,5 km trasę kopalnianych budowli i zakamarków. Zwiedzimy wieżę widokową liczącą 25 m, z której rozciąga się fantastyczny widok na kopalnię i panoramę Wałbrzycha.  

Dalszym etapem zwiedzania będzie Muzeum Porcelany liczące ponad 100 lat historii, gdzie zobaczymy ponad 10 tys. eksponatów i najbogatszą kolekcję porcelany śląskiej. Muzeum to również wystawa desingu polskiej ceramiki z lat 50. i 60. XX wieku.  

Kolejnym punktem zwiedzania będzie zamek Książ, jeden z największych i najważniejszych zabytków w Polsce, który posiada ponad 400 pomieszczeń.  

Ostatnim etapem zwiedzania będzie palmiarnia – miejsce, które zachwyca bogactwem flory liczącej 200 gatunków roślin. Palmiarnia wyróżnia się wnętrzem z tufu wulkanicznego sprowadzonego z wulkanu To także dom dla żółwi, ryb i lemurów.  

Dlaczego warto?

Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki to lekcja historii z dziedziny turystyki. W kompleksie poprzemysłowym zawiera się wiedza o historii i kulturze górnictwa węglowego, jak również o przemyśle ceramicznym na Dolnym Śląsku.  

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie otwarte, biletowane, obowiązują zapisy pod numerem tel. 510 821 759 (Teresa Ciszek)  

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego