Zaczerpnij Dolny Śląsk 

Wstęp biletowany

paźpaź

1-31

Zaczerpnij Dolny Śląsk 

Wstęp biletowany

Gdzie:

Muzeum Papiernictwa, ul. Kłodzka 42, Duszniki-Zdrój, wejście od ul. Sprzymierzonych

Kiedy:

1-31 października, w godz. 9.00-17.00 o pełnych godzinach (ostatnie warsztaty rozpoczynają się o godz. 16.00)

Opis wydarzenia:

Warsztaty czerpania papieru należą do największych atrakcji Muzeum Papiernictwa. Odbywają się w historycznym młynie papierniczym, przy wykorzystaniu urządzeń wzorowanych na tych, które były stosowane w młynach papierniczych od średniowiecza do XIX w. Czerpanie poprzedzi krótka prelekcja na temat powstawania arkuszy oraz jubileuszu Województwa Dolnośląskiego. Uczestnicy warsztatów będą własnoręcznie czerpali 2 arkusze papieru, a jeden z nich będzie miał znak wodny: „DOLNY ŚLĄSK MAM 25 LAT”. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma wykonane arkusze na pamiątkę. 

Dlaczego warto?

Od XV do XIX w. na Dolnym Śląsku istniało ponad 100 młynów papierniczych, w których codziennie powstawały tysiące arkuszy. Dziś pozostał tylko 1 młyn – w Dusznikach, w którym zwiedzający mogą własnoręcznie czerpać papier.  

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie biletowane – koszt udziału w warsztatach to 22 zł od osoby.

Organizator: Muzeum Papiernictwa
Więcej informacji: https://muzeumpapiernictwa.pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego