„Zapowiada się ładny dzień”

Wstęp biletowany

paź

13

„Zapowiada się ładny dzień”

Wstęp biletowany

Gdzie:

Scena na Strychu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39 (wejście od Starego Ratusza)

Kiedy:

13 października 2023 r., godz. 19.00

Opis wydarzenia:

Ten spektakl to spotkanie dwóch niezwykłych osobowości artystycznych: wybitnej aktorki teatralnej i filmowej Joanny Gonschorek i nominowanej do Nagrody Nike 2001 poetki Anny Podczaszy, dla której monodram „Zapowiada się ładny dzień” to dramatopisarski debiut. W niewielkiej przestrzeni sceny wyczarowany zostaje wewnętrzny świat bohaterki zmagającej się z codziennymi troskami i najważniejszymi pytaniami, od kolejki w przychodni, przez smutek przemijania, do samotności w obliczu ciężkiej choroby. Mamy okazję z bardzo bliska, intymnie wręcz obserwować dylematy, których sami doświadczyliśmy, albo też prędzej czy później będziemy musieli doświadczyć. A wszystko to w języku łączącym klarowność prozy z wieloznacznością poezji, z nutą czarnego humoru, mnóstwem świetnej muzyki i niezwykłych animacji, a przede wszystkim – pełnej pasji gry aktorskiej. 

Joanna Gonschorek gra w Legnicy od 1995 r. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Wojewody Dolnośląskiego (2003), Tukana Dziennikarzy na 28. PPA we Wrocławiu (2007), nagród w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. W 2023 roku za monodram „Zapowiada się ładny dzień” zdobyła Grand Prix na I Festiwalu Sztuki Aktorskiej „Teatropolis” w Łodzi. 

Ma za sobą role w licznych serialach telewizyjnych i filmach fabularnych, ostatnio m.in. w „25 latach niewinności” Jana Holoubka (2020) i „Apokawiksie” Xawerego Żuławskiego (2022)

Dlaczego warto?

Monogram Joanny Gonschorek wzrusza publiczność, zdobywa prestiżowe nagrody i uznanie krytyki. Nieczęsto zdarza się w teatrze tak udane połączenie twórczych sił kobiecego kolektywu artystycznego w osobach wybitnej aktorki i wybitnej poetki. 

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie biletowanekoszt biletów 40 zł.

Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Więcej informacji: https://www.teatr.legnica.pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego