„Zapowiada się ładny dzień”

Wstęp biletowany

paź13

„Zapowiada się ładny dzień”

Wstęp biletowany

Gdzie:

Scena na Strychu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39 (wejście od Starego Ratusza)

Kiedy:

13 października 2023 r., godz. 19.00

Opis wydarzenia:

Ten spektakl to spotkanie dwóch niezwykłych osobowości artystycznych: wybitnej aktorki teatralnej i filmowej Joanny Gonschorek i nominowanej do Nagrody Nike 2001 poetki Anny Podczaszy, dla której monodram „Zapowiada się ładny dzień” to dramatopisarski debiut. W niewielkiej przestrzeni sceny wyczarowany zostaje wewnętrzny świat bohaterki zmagającej się z codziennymi troskami i najważniejszymi pytaniami, od kolejki w przychodni, przez smutek przemijania, do samotności w obliczu ciężkiej choroby. Mamy okazję z bardzo bliska, intymnie wręcz obserwować dylematy, których sami doświadczyliśmy, albo też prędzej czy później będziemy musieli doświadczyć. A wszystko to w języku łączącym klarowność prozy z wieloznacznością poezji, z nutą czarnego humoru, mnóstwem świetnej muzyki i niezwykłych animacji, a przede wszystkim – pełnej pasji gry aktorskiej. 

Joanna Gonschorek gra w Legnicy od 1995 r. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Wojewody Dolnośląskiego (2003), Tukana Dziennikarzy na 28. PPA we Wrocławiu (2007), nagród w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. W 2023 roku za monodram „Zapowiada się ładny dzień” zdobyła Grand Prix na I Festiwalu Sztuki Aktorskiej „Teatropolis” w Łodzi. 

Ma za sobą role w licznych serialach telewizyjnych i filmach fabularnych, ostatnio m.in. w „25 latach niewinności” Jana Holoubka (2020) i „Apokawiksie” Xawerego Żuławskiego (2022)

Dlaczego warto?

Monogram Joanny Gonschorek wzrusza publiczność, zdobywa prestiżowe nagrody i uznanie krytyki. Nieczęsto zdarza się w teatrze tak udane połączenie twórczych sił kobiecego kolektywu artystycznego w osobach wybitnej aktorki i wybitnej poetki. 

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie biletowanekoszt biletów 40 zł.

Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Więcej informacji: https://www.teatr.legnica.pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego