Zlot „Twierdza szyfrów” 

Wstęp wolny

paźpaź

20-22

Zlot „Twierdza szyfrów” 

Wstęp wolny

Gdzie:

Głogów

Kiedy:

20-22 października 2023 r.

Opis wydarzenia:

Zlot „Twierdza szyfrów” Głogów 2023 ma na celu popularyzowanie tradycji i ochronę dziedzictwa kulturowego Głogowa i Ziemi Głogowskiej. Uczestnikami zlotu będą zuchy i harcerze, podczas gry terenowej zostanie też stworzona trasa dla rodzin z dziećmi.  

W 2023 r. odbywać się będzie 10. edycja tego wydarzenia pod hasłem „Twierdza szyfrów”. Dzieci i młodzież uczestniczące w wydarzeniu będą miały okazję poznania historii Głogowa i bohaterów miasta – Dzieci Głogowskich. Uczestnicy zmagać się będą we współzawodnictwie w 4 kategoriach wiekowych. Zlot to interdyscyplinarne przedsięwzięcie oparte na poznawaniu historii i dziedzictwa kulturowego regionu. Poza wspólnym spędzeniem czasu i zwiedzaniem okolic, dla uczestników zaplanowano grę terenową, gdzie nie zabraknie elementów edukacyjnych związanych z odkrywaniem historii miasta i bohaterskich Dzieci Głogowskich. 

Głogów znany jest w historii Polski z bohaterskiej „Obrony Głogowa” (1109 r.), a prawa miejskie uzyskał w 1253 r. Poznawanie historii swojego regionu kształtuje w dzieciach lokalny patriotyzm, dumę z miejsca, z którego pochodzą. Przedstawianie historii poprzez gry sprawia, że dzieci w atrakcyjnej formie mogą poznawać wydarzenia z pozoru nieciekawe, co z kolei budzi w nich chęć poszerzania wiedzy. 

Konieczność rozwiązywania zagadek rozwija u dzieci umiejętności logicznego myślenia, dedukcji. Rozwiązywanie zagadek jest dla dzieci atrakcyjne, a jednocześnie rozwijające.  

Dlaczego warto?

Przedstawienie historii miasta w formie atrakcyjnej gry terenowej, wzmacniającej zainteresowanie dzieci tą dziedziną nauki.  

 

Informacje dodatkowe:

wydarzenie otwarte, niebiletowane, obowiązują zapisy pod adresem: glogow@zhp.pl 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego