„Zmierzch – świtem…”

Wstęp biletowany

paź

21

„Zmierzch – świtem…”

Wstęp biletowany

Gdzie:

Teatr Polski we Wrocławiu, Duża Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, ul. Zapolskiej 3

Kiedy:

21 października 2023 r.
18.00-18.30 oprowadzenie po wystawie
18.30-19.00 spotkanie z reżyserem Janem Szurmiejem
19.00 spektakl (190 min)

Opis wydarzenia:

„Zmierzch – świtem…” w reż. Jana Szurmieja to przedstawienie oparte na twórczości Izaaka Babla. Ten urodzonego w 1894 r. w Odessie wybitny prozaik pochodzenia żydowskiego w wyniku represji stalinowskich został został zamordowany w 1940 r. „Zmierzch – świtem…” to opowieść o tym, jak ginie barwny, wieloetniczny świat Odessy sprzed stu lat. Jak żyli i jak umierali bohaterowie tego czasu. Akcja toczy się w zaułkach Mołdawanki, na ulicach, w traktierniach i szalonych kabaretach umierającego miasta. Bohaterów przedstawienia poznajemy przez fabularną opowieść i przez wkomponowane w całość songi. Na scenie oglądamy ponad 30 aktorów Teatru Polskiego, którzy wprowadzają nas w egzotyczny czas, kiedy znany świat ginął pod butem nieubłaganej czerwonej rewolucji.  

Teatr Polski jest największym teatrem na Dolnym Śląsku i jednym z największych w kraju. Jego przedstawienia eksponowane są w różnych miejscach Wrocławia – na Scenie Kameralnej przy ul. Świdnickiej 28, Scenie na Świebodzkim, a także Dużej Scenie, znajdującej się w głównym gmachu teatru przy Gabrieli Zapolskiej 3. Wystawa „Krótka historia długiej działalności” nie tylko przybliża historię instytucji, ale także przypomina o kulturotwórczej roli teatru i jego miejscu na mapie kulturalnego dziedzictwa Wrocławia. Wystawa przedstawia dzieje 3 scen Teatru Polskiego z jego powojennej historii. Prezentuje też wybór spektakli poprzez przytoczenie fragmentów recenzji, zdjęcia i inne materiały wizualne. Opracowanie merytoryczne: Elżbieta Małecka, Jarosław Minałto, Joanna Degler; projekt graficzny: Anna Basiak. 

Dlaczego warto?

Spektakl przybliża motywy twórczości wybitnego prozaika. Po napaści Rosji na Ukrainę przedstawienie o odeskim półświatku nabrało nowych znaczeń. Spotkanie z reżyserem pozwoli lepiej zrozumieć ideę inscenizacji i poznać kulisy jej powstania.  

Informacje dodatkowe:

Z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego przygotowaliśmy bezpłatne zaproszenia na spektakle „Zmierzch – świtem…”: 

  • 20 października, godz. 19.00 – 4 zaproszenia dwuosobowe 
  • 21 października, godz. 19.00 – 4 zaproszenia dwuosobowe 
  • 22 października, godz. 17.00 – 4 zaproszenia dwuosobowe 

Zaproszenia będzie można odebrać w kasie przy Dużej Scenie, ul. Gabrieli Zapolskiej 3, na hasło „Święto Województwa Dolnośląskiego”. Nie będzie możliwości ich wcześniejszego rezerwowania – kto pierwszy, ten lepszy. Termin odbioru: od 1 do 13 października. 

Organizator: Teatr Polski we Wrocławiu
Więcej informacji: https://www.teatrpolski.wroc.pl/

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego