Rajd o pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej 

Wstęp wolny

paź7
paź8

Rajd o pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej 

Wstęp wolny

Gdzie:

Lubiąż, okolice Wzgórz Trzebnickich, bazylika w Trzebnicy, winnica Moderna w Krakowianach

Kiedy:

Od 7 października 2023 r. godz. 9.30 – Lubiąż do 8 października 2023 r. godz. 13.00 – Zamek Dobra

Opis wydarzenia:

„O pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej” to rodzinny rajd samochodami 4x4 z biwakiem na terenie winnicy Moderna. Na trasie zadania dla załóg z zakresu topografii, historii, pierwszej pomocy przedlekarskiej, biwakowania i samodzielności w terenie, ochrony przeciwpożarowej i ekologii. 

Celem  rajdu jest międzypokoleniowa, rodzinna integracja Dolnoślązaków w poczuciu szacunku dla dokonań naszych rodzin i przodków, ale również dumy ze współczesnych sukcesów i roli, którą od 25 lat odgrywa nasza Mała Ojczyzna na mapie Polski. Chcemy budować dolnośląską tożsamość w oparciu o uniwersalne wartości chrześcijańskie poprzez otwartość, tolerancję i ciekawość historyczną. Nasz rajd to czas obcowania z pięknem architektury, dostojeństwem krajobrazów, dreszczyk emocji podczas spotkań z nietuzinkowymi Dolnoślązakami oraz ekscytujące opowieści przy ognisku. 

Solą tej ziemi zawsze byli ludzie. To oni budowali tożsamość tej ziemi, choć różnili się wiarą, narodowością, poglądami i językiem. Na przestrzeni  wieków każdy mieszkaniec tej ziemi zostawiał swoją cegiełkę tworzącą  dziedzictwo tego miejsca. Ważna jest świadomość, że naszą cegiełkę budujemy tu i teraz dla naszych dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń. 

Dostępność: Zadanie spełnia minimalne wymogi w zakresie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami zgodne z art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. 

Informacje dodatkowe:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego