Rajd o pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej 

Wstęp wolny

paźpaź

7-8

Rajd o pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej 

Wstęp wolny

Gdzie:

Lubiąż, okolice Wzgórz Trzebnickich, bazylika w Trzebnicy, winnica Moderna w Krakowianach

Kiedy:

Od 7 października 2023 r. godz. 9.30 – Lubiąż do 8 października 2023 r. godz. 13.00 – Zamek Dobra

Opis wydarzenia:

„O pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej” to rodzinny rajd samochodami 4x4 z biwakiem na terenie winnicy Moderna. Na trasie zadania dla załóg z zakresu topografii, historii, pierwszej pomocy przedlekarskiej, biwakowania i samodzielności w terenie, ochrony przeciwpożarowej i ekologii. 

Celem  rajdu jest międzypokoleniowa, rodzinna integracja Dolnoślązaków w poczuciu szacunku dla dokonań naszych rodzin i przodków, ale również dumy ze współczesnych sukcesów i roli, którą od 25 lat odgrywa nasza Mała Ojczyzna na mapie Polski. Chcemy budować dolnośląską tożsamość w oparciu o uniwersalne wartości chrześcijańskie poprzez otwartość, tolerancję i ciekawość historyczną. Nasz rajd to czas obcowania z pięknem architektury, dostojeństwem krajobrazów, dreszczyk emocji podczas spotkań z nietuzinkowymi Dolnoślązakami oraz ekscytujące opowieści przy ognisku. 

Solą tej ziemi zawsze byli ludzie. To oni budowali tożsamość tej ziemi, choć różnili się wiarą, narodowością, poglądami i językiem. Na przestrzeni  wieków każdy mieszkaniec tej ziemi zostawiał swoją cegiełkę tworzącą  dziedzictwo tego miejsca. Ważna jest świadomość, że naszą cegiełkę budujemy tu i teraz dla naszych dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń. 

Dostępność: Zadanie spełnia minimalne wymogi w zakresie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami zgodne z art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. 

Informacje dodatkowe:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paźpaź

24-29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paźpaź

27-28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paźpaź

27-29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paźpaź

28-29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź

28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź

28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź

28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź

28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź

29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego