XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej „RAZEM-LEPIEJ” 

Wstęp częściowo biletowany

paź1
paź8

XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej „RAZEM-LEPIEJ” 

Wstęp częściowo biletowany

Gdzie:

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w następujących miejscach we Wrocławiu:
Politechnika Wrocławska
PIEKARNIA Centrum Sztuk Performatywnych
Klub Proza, Wrocławski Dom Literatury
Przejście Dialogu
Teatr Polski
Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu
Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego
Domek Miedziorytnika
Stary Klasztor, sala witrażowa

Kiedy:

1-8 października 2023 r.

Opis wydarzenia:

Zadaniem Festiwalu jest promocja kultury i sztuki narodu białoruskiego w kontekście ruchu prodemokratycznego, a także wyrażenie sprzeciwu Białorusinów z Dolnego Śląska wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Organizatorzy zapraszają do udziału w ponad 20 różnych wydarzeniach. Wśród nich: wieczór poetycko-literacki z Uladzimiram Niaklajevym, spotkanie wokół książki „Cela 18”, monodram „Mój chleb” Zoi Belochvostik, czytania performatywne, koncerty Kaciaryny Vaganosavaj i Alexandry Konofalskiej, jak również zespołu ludowego LETAPIS.   

Festiwal zainauguruje spotkanie z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską oraz spektakl „August”, który będzie można zobaczyć w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA. Organizatorzy zapraszają też na debatę „Białoruś to nie Rosja” oraz na spacery z przewodnikiem po białoruskich miejscach Wrocławia.  

Festiwal przygotowywano dzięki wsparciu władz miasta Wrocław, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.  

Organizator: Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą” www.zawolnosc.eu 

Współorganizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Centrum Dialogu im. J. Mieroszewskiego, Domek Miedziorytnika, Instytut im. J. Grotowskiego, Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, Kolegium Europy Wschodniej im. J. Nowaka- Jeziorańskiego, Politechnika Wrocławska, Przejście Dialogu, Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności, Stary Klasztor, Teatr Polski we Wrocławiu, Wrocławski Dom Literatury. 

Dlaczego warto?

Festiwal to wyjątkowa okazja do zapoznania mieszkańców Dolnego Śląska z kulturą i sztuka narodu białoruskiego w kontekście ruchu prodemokratycznego 

Informacje dodatkowe:

Językami festiwalu są białoruski oraz polski. Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny. 

szczegółowy program: https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/sztuka/1320348-xi-festiwal-niezaleznej-kultury-bialoruskiej  

ZOBACZ RÓWNIEŻ

GŁÓWNE wydarzenia

Wstęp biletowany

9. Festiwal Filmowy Spektrum 

Świdnica

paź24
paź29

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino.

Wstęp biletowany

XXXIII Memoriał Marka Petrusewicza 

Wrocław

paź27
paź28

Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Odbywają się corocznie we Wrocławiu, by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata. Na starcie gromadzą najwybitniejszych pływaków z Polski i Europy.

Wstęp biletowany

„12 Prac Marii Byrd”

Wałbrzych

paź27
paź29

Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru.

Wstęp wolny

Narodowe Święto Grecji OXI  

Wrocław

paź28
paź29

Każdego roku Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS organizuje Święto OXI, w rocznicę zwycięskiej kampanii z 1940 r., kiedy to Włochy wypowiedziały wojnę Grecji. W programie święta m.in. koncert, prelekcja, pokaz filmów i zdjęć, występy taneczne.

Wstęp biletowany

XIV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska 

Wrocław

paź28

Podczas festiwalu zespoły folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce i utwory muzyczne z Dolnego Śląska. Nieodłącznym elementem wydarzenia są kolorowe stroje ludowe, które odzwierciedlają różnorodność kulturową regionu.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – spacer po Kowarach

Kowary

paź28

Spacer z lampami po Kowarach to element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Wstęp wolny

Zacisze, Zalesie – dawna podmiejska osada

Wrocław

paź28

Spacer po jednych z piękniejszych osiedli Wrocławia, zamkniętych w widłach kanałów i rzeki Odry, położonych w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego, o niezwykłych walorach przyrodniczych.

Wstęp wolny

Rajdy piesze z ZHP – okolice Smolca 

Smolec

paź28

Rajdy piesze to wydarzenie rodzinne pozwalające na wspólne przeżycie przygody, poznanie uroków swojego regionu i sprawdzenie się w różnorakich zadaniach. Zapraszamy do zgłaszania się patroli złożonych z rodzin z dziećmi.

Wstęp wolny

Tajemnice sudeckiego uranu – wycieczka

Kowary

paź29

Wycieczka z przewodnikiem - element dwudniowego cyklu wydarzeń ukazujących historię Kowar, nawiązującą między innymi do górnictwa oraz tkactwa.

Przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia województwa dolnośląskiego jest okazją do hucznej celebracji. Tym razem rocznicowe obchody zaplanowane są na cały październik, w każdej części regionu. Dla mieszkańców, turystów i sympatyków Dolnego Śląska przygotowaliśmy wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkowość naszego regionu. Dolny Śląsk znakomicie się rozwija, bądźmy z niego dumni i świętujmy razem!

Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego